Mars Gizli Yanardağı Bulundu - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Uzay

 Mars Gizli Yanardağı Bulundu

Mars'ın "Gece Labirenti" yakınındaki yeni keşfedilen bir volkan, bilim insanlarına göre Kızıl Gezegen'de yaşam aramak için "önemli" bir nokta olabilir. Bilim insanları, 50 yıldan fazla bir süredir "görünürde gizlenmiş" olan dev bir volkan keşfettiler.
Mars Gizli Yanardağı Bulundu

Volkan, Mars'ın ekvatoruna yakın, Tharsis volkanik bölgesinin doğu kısmında bulunuyor ve çapı yaklaşık 280 mil (450 kilometre), yüksekliği ise 29,600 feet (9,000 metre) den fazla. Bilim insanları, bu keşfi 11-15 Mart tarihleri ??arasında Texas'ta düzenlenen 55. Ay ve Gezegen Bilimleri Konferansı'nda açıkladılar.

Ekip ayrıca, volkanın tabanında gömülü bir buz kütlesinin kalıntısı olduğunu düşündükleri bir buzul buzunun izlerini de gözlemledi. Bu durumun volkanı astrobiyolojik araştırmalar ve yabancı yaşam belirtileri arayışı için "önemli bir konum" haline getirebileceğine inanıyorlar.

"Birleşik bu dev volkan ve olası buzul buzunun keşfi önemlidir, çünkü Mars'ın jeolojik evrimini zamanla incelemek, yaşam aramak ve gelecekte robotlar ve insanlarla keşfetmek için heyecan verici yeni bir konuma işaret etmektedir," bilim insanları açıklamada bulundu.

Mars'ı çevreleyen uzay araçları aslında 1971'de NASA'nın Mariner 9'un Kızıl Gezegen'e gönderilmesinden bu yana volkanı bilmeden görüntülüyorlardı. Ancak, volkan o kadar derin bir şekilde erozyona uğramış ki şimdiye kadar radar altında kalmıştır.
Mars Gizli Yanardağı Bulundu
"Geçen yıl bir buzulun kalıntılarını bulduğumuz bir bölgenin jeolojisini inceleyorduk ve bir anda kendimizi devasa ve derinlemesine aşınmış bir volkanın içinde bulduğumuzu fark ettik," Proje lideri Pascal Lee, Arama için Uzaylı Zekası (SETI) Enstitüsü'nde ve NASA Ames Araştırma Merkezi'nde bulunan Mars Enstitüsü'nde bir gezegen bilimci, açıklamada söyledi.

Henüz resmi olarak adlandırılmamış olan volkan, Mars'ın en ikonik bölgelerinden birinde bulunuyor, yani Noctis Labyrinthus'un, yani "gece labirenti" nin ve Valles Marineris'in, yani Mariner Vadisi'nin dev kanyonlarının sınırında. Volkanın, "devasa boyutları" ve "karmaşık değişim tarihine" bakılarak, eski zamanlardan yakın zamana kadar aktif olduğuna inanılıyor.

Volkanın merkezinde, bir lav gölünü bir zamanlar barındırmış olan çökmüş bir volkanik kraterin kalıntıları olduğu görünüyor. Volkanın etrafında lav akıntılarının yanı sıra volkanik ve hidratlı mineral yataklarının da kalıntıları bulunuyor.

Volkan hakkında birçok soru hala cevapsız, bunların arasında ne kadar süredir aktif olduğu ve hala olup olmadığı yer alıyor. Volkan uzun süredir aktifse, volkanın altındaki buz tabakasından gelen sürekli sıcaklık ve suyun birleşimi yaşamı desteklemek için mükemmel koşulları yaratabilir.

Bulgular henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı. Bu arada, keşfin daha fazla ayrıntısı konferanstan bir özet belgesinde okunabilir

Kaynak:https://www.livescience.com/space/mars/gargantuan-volcano-on-mars-found-hidden-in-plain-sight-and-it-could-hold-potential-signs-of-life.

Tarih:2024-03-16  Hit:139 Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
Beach Buggy Racing 2: Auto

Beach Buggy Racing 2: Auto

eğlenceli araba yarışı
Same Game

Same Game

aynı renkleri bir araya getir yok
Google Meet
Google Meet
iphone için görüntülü sohbet

Google Meet
Google Meet
android için görüntülü sohbet

Duolingo
Duolingo
ios yabancı dil öğrenme

Duolingo
Duolingo
ücretsiz ingilizce öğrenme

FaceApp
FaceApp
iphone için yüz değiştirme

FaceApp
FaceApp
android için yüz değiştirme

FarmVille 3
FarmVille 3
android için çevrimiçi çiftlik

Township
Township
şehir kur çiftlik yönet