Koşucular Daha Uzun Yaşıyor - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Spor

 Koşucular Daha Uzun Yaşıyor

Haftada 10 saat 120 km'den (75 mil) fazla koşmak elbette ekstrem bir egzersizdir. 


Ancak yeni bir çalışma, vücudu sınırlarının ötesine zorlamak şöyle dursun, bazı profesyonel sporcuların bu tür acımasız rutinlerle hayatlarına yıllar kattıklarını öne sürüyor.
Koşucular Daha Uzun Yaşıyor
 Analiz, 1950'li, 60'lı ve 70'li yıllarda bir mili 4 dakikanın altında koşan ilk 200 kişiden alınan halk sağlığı verilerini içeriyor.  Kanada ve Avustralya'dan bir araştırma ekibine göre, bu profesyonel koşucular ortalama olarak genel nüfustan neredeyse 5 yıl daha uzun yaşadı.

 Bulgular, çok fazla egzersizin uzun vadede sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğu görüşüyle ??çelişiyor.  İnsan vücudunu maksimuma çıkarmak aslında faydalı olabilir, en azından bazıları için.

 Çok sayıda epidemiyolojik çalışma, fiziksel olarak aktif bireylerin aktif olmayan bireylerden daha uzun yaşadığını öne sürse de, tavsiye edilenden daha fazla egzersiz yapmanın sağlık açısından iyi mi yoksa kötü mü olduğu henüz belli değil.

 Bazı bilim insanları, maratonlara, dayanıklılık bisikletlerine veya triatlonlara katılan yüksek yoğunluklu sporcuların yaşam tarzlarının, kalplerinde aşırı stres oluşturabileceğini ve onları erken ölüm riskiyle karşı karşıya bırakabileceğini öne sürüyor.  Ancak yorucu egzersiz, hareketsiz bireyleri kesinlikle sağlık sorunları riskine sokabilirken, belki de tecrübeli sporcular için sonuçlar farklıdır.

 2022'de Harvard'da yapılan bir araştırma, tavsiye edilenden daha fazla egzersiz yapan kişilerin ölüm riskini yüzde 30 oranında azaltabildiğini, yani aktivite kurallarına uyan kişilere kıyasla yüzde 10 daha fazla olduğunu buldu.

 Gerçekten de, Alberta Üniversitesi'nden kardiyolog Stephen Foulkes ve meslektaşları, Tour de France bisikletçileri, Olimpiyat sporcuları ve kürekçiler üzerinde yapılan epidemiyolojik araştırmaların, genel nüfusla karşılaştırıldığında yaşam sürelerinin arttığını gösterdiğini yazıyor.

 Artık araştırmacılar bu modelin bir milin en hızlı koşucuları için de geçerli olduğunu gösterdi.

 Bir kilometreyi 4 dakikadan kısa sürede geçebilen sporcular, solunum, kardiyovasküler, metabolik ve kas-iskelet sistemlerini en üst düzeye çıkarmalarıyla bilinen benzersiz bir popülasyondur.

 Bu hız seviyesine ulaşmak için koşucular hafta boyunca düzenli olarak yüksek yoğunluklu fiziksel aktiviteye katılırlar.

 2018'de kardiyologlar, bir mili 4 dakikanın altında koşan ilk 20 koşucunun genel yaşam beklentisinin ortalama 12 yıl ötesinde yaşadığını buldu.

 Yeni çalışma, otuz yıl boyunca daha geniş bir kohortu ele alıyor.

 İlginç bir şekilde, 1960'larda bir mili 4 dakikadan kısa sürede tamamlayan koşucuların yaşam beklentisi, bu başarıya sonraki yıllarda ulaşan koşuculardan daha uzundu.

 Yazarlar, "Bu, genel nüfusun yaşam beklentisindeki iyileşmelerin yanı sıra çeşitli önemli bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıkların yönetimini de yansıtıyor olabilir" diyor.

 Başka bir deyişle, profesyonel sporcularda görülen yaşam beklentisindeki tüm faydalar yalnızca yaşam tarzlarından kaynaklanmıyor olabilir.  Örneğin sporcuların genel popülasyonla karşılaştırıldığında daha yüksek oranlarda olumlu genlere sahip olması mümkündür.  Araştırmacılar, 200 mil uzunluğundaki koşuculardan oluşan grupta 20 kardeş ve birkaç baba-oğul ikilisi saydılar.

 "Koşucuların çoğunluğunun ölüm nedenini belirleyemesek de, Tour de France bisikletçileri ve Olimpiyatçı grupları (orta ve uzun mesafe koşucularını da içeren) hakkında rapor veren çalışmalar, uzun ömür etkilerinin temel olarak azalan kardiyovasküler ve kanser oranlarından kaynaklandığını öne sürüyor." -ilişkili ölümler" diye yazıyor Foulkes ve meslektaşları.

 Ekip, analizlerinin sonucunun, "elit performans için gerekli eğitim düzeylerinde bile, egzersizin yaşam süresi üzerindeki faydalarını yinelediğini" ekliyor.

Tarih:2024-05-10  Hit:80 Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
Beach Buggy Racing 2: Auto

Beach Buggy Racing 2: Auto

eğlenceli araba yarışı
Same Game

Same Game

aynı renkleri bir araya getir yok
Google Meet
Google Meet
iphone için görüntülü sohbet

Google Meet
Google Meet
android için görüntülü sohbet

Duolingo
Duolingo
ios yabancı dil öğrenme

Duolingo
Duolingo
ücretsiz ingilizce öğrenme

FaceApp
FaceApp
iphone için yüz değiştirme

FaceApp
FaceApp
android için yüz değiştirme

FarmVille 3
FarmVille 3
android için çevrimiçi çiftlik

Township
Township
şehir kur çiftlik yönet