Kargalar Şaşırtıyor - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Yaşam

 Kargalar Şaşırtıyor

Kargalar, dünyadaki en zeki hayvanlardan biri olarak kabul edilirler. Uzmanlar, kargaların, küçük çocuklar gibi yüksek sesle sayabilme yeteneğine sahip olduklarını keşfettiler.
Kargalar Şaşırtıyor

Araştırmacılar, yaptıkları deneylerde kargaların, ipuçlarına yanıt olarak dörde kadar "sayarak" ürettikleri seslerin sayısını kontrol edebildiklerini buldular. Bu, sayısal niceliklerin anlaşılmasını ve amaçlı ses kontrolünü gerektiren karmaşık bir beceridir. İnsanlar, miktarları sembolik olarak saymak ve bildirmek için konuşmayı kullanırlar; bu yetenek genellikle çocuklukta gelişir.

Küçük çocuklar, belirli kelimelerin belirli miktarlarla ilgili olduğu sembolik sayma konusunda uzmanlaşmadan önce genellikle gördükleri nesnelerin miktarına uygun bir dizi konuşma sesi çıkarırlar.

Almanya'daki Tübingen Üniversitesi araştırmacıları, üç kargayı hem görsel hem de işitsel ipuçlarına yanıt olarak bir ile dört arasında ses çıkarmaları için eğitti. Her denemede, kargaların belirli sayıda ses çıkarması ve hedefi gagalayarak ses dizisinin sonunu belirtmesi gerekiyordu.

Yazarlar, kargaların belirli ipuçlarına yanıt olarak başarılı ve kasıtlı olarak belirli sayıda ses çıkarabildiğini buldular ve bu, diğer hayvanlarda henüz gözlemlenmeyen bir kontrol derecesi olarak dikkat çekiyor.

Ayrıca analiz, ilk seslendirmenin zamanlamasının ve özelliklerinin saymayı tahmin ettiğini, her bir "sayının" diğerlerine kıyasla farklı akustik özelliklere sahip olduğunu gösterdi. Başka bir deyişle, insan konuşmasındaki "bir", "iki", "üç" ve "dört" kelimeleri gibi farklı seslere sahiplerdi.

Araştırmacılar, "Kargalardaki bu yeterlilik aynı zamanda küçük çocukların ana sayı sözcüklerini anlamayı öğrenmeden önceki numaralandırma becerilerini de yansıtıyor ve bu nedenle sayıların kombinatoryal sembol sisteminin parçası olduğu gerçek saymanın evrimsel bir öncüsünü oluşturabilir" diyorlar.

Daha önceki araştırmalar, kargaların "maymunlar kadar akıllı" olduğunu ve lojistik düşünme ile alet kullanma gibi yeteneklere sahip olduğunu göstermişti. Bu yetenekler, hazzı geciktirme ve akıl yürütme gibi yeteneklerin yanı sıra aynada kendilerini tanıma ve empati hissetme yeteneğini de içerir.

Tarih:2024-05-30  Hit:80 Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
Beach Buggy Racing 2: Auto

Beach Buggy Racing 2: Auto

eğlenceli araba yarışı
Same Game

Same Game

aynı renkleri bir araya getir yok
Duolingo
Duolingo
ios yabancı dil öğrenme

Duolingo
Duolingo
ücretsiz ingilizce öğrenme

FaceApp
FaceApp
iphone için yüz değiştirme

FaceApp
FaceApp
android için yüz değiştirme

FarmVille 3
FarmVille 3
android için çevrimiçi çiftlik

Township
Township
şehir kur çiftlik yönet

Among Us
Among Us
ios için katil bulma oyunu

Among Us
Among Us
android için katil bulma oyunu