Uyku Kalitesini artırma yöntemi - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Sağlık

 Uyku Kalitesini artırma yöntemi

Uykunun kalitesini artırmak için yatak odasını iyi havalandırmak, sağlığımızın büyük bir kısmının doğru bir şekilde uyumaya bağlı olduğu gerçeğine dayanmaktadır. Bir dört haftalık deney, herkesin uykusunun kalitesini artırabileceği basit bir yolun keşfedildiğini ortaya koydu: yatak odasını iyi havalandırmak.
Uyku Kalitesini artırma yöntemi

Teknik Üniversitesi Danimarka'dan araştırmacılar tarafından yönetilen bir ekip, 29 gönüllünün uyku verilerini analiz etti ve gece boyunca hava dolaşım hızını değiştirmek için kendi yatak odalarındaki mevcut havalandırıcıları kullandı.

Düşük, orta ve yüksek havalandırma hızları, katılımcıların mevcut alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik yapılmadığı temel bir hafta ile karşılaştırıldı. Havalandırma hızı arttıkça, uyku kalitesi de arttı ve gece boyunca uyanmaların sayısı azaldı. Araştırmacılar, yayınladıkları makalede "Fan hızını artırarak havalandırma hızı arttığında, nesnel olarak ölçülen uyku kalitesinin iyileştiğini" belirtiyorlar.

Uyku kalitesi bileklerine takılan izleyicilerle değerlendirildi, ancak araştırmacılar ayrıca birçok başka ölçüm de aldılar. Her havalandırma ayarı için karbondioksit (CO2) konsantrasyonunu, nem, partikül madde (PM) seviyelerini ve sıcaklığı kaydettiler.
Uyku Kalitesini artırma yöntemi
Beklendiği gibi, havalandırma hızlarının CO2 ve PM seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi vardı; daha az havalandırma, her iki durumda da daha yüksek konsantrasyonlara neden oluyordu. Ekip ayrıca, daha yüksek havalandırma hızlarının yatak odalarındaki nem miktarını azalttığını fark etti.

Daha önce yapılan araştırmalar, kötü havalandırmanın zihinsel performansı olumsuz etkilediğini göstermişti, ancak bu çalışma geceleri havalandırma koşullarının ayarlandığı bir ortamda yapıldığı için sabahları bilişsel yeteneklerde herhangi bir fark göstermedi - muhtemelen CO2 seviyelerinin belirli bir eşik altında kaldığından dolayı, araştırmacılar öne sürüyorlar.

Araştırmacılar, CO2 konsantrasyonu ve nem gibi faktörlerin uyku kalitesini nasıl etkilediğinin daha yakından incelendiği ileri deneyler yapmayı umuyorlar. Ancak bu sonuçlar, iyi havalandırılmış bir odanın daha iyi bir gece uykusu anlamına geldiğini öne sürüyor.

Daha önce yapılan araştırmalar da daha iyi havalandırmanın daha iyi bir uykuyla ilişkilendirildiğini belirtmişti, ancak bu özel çalışmada, ekip insanları kendi yataklarında izlemek ve katılımcıların farkında olmadan havalandırma koşullarını uzaktan değiştirmek istedi.

Bu gerçek dünya ortamı, çalışmaya biraz daha ağırlık veriyor, ancak kendi kısıtlamalarına sahip - bunlar arasında göreceli olarak küçük bir katılımcı sayısı bulunmaktadır. Araştırmacılar, gelecekte daha büyük gruplar üzerinde benzer deneyler yapmayı umuyorlar, ancak bu arada, eğer gece uyanıyorsanız, kendi deneyinizi yapmayı ve yatak odanızdaki havalandırmayı artırmayı düşünebilirsiniz.

"Ayrıca, daha büyük nüfuslar ve özellikle havalandırma gibi yatak odası koşullarının daha iyi kontrol edildiği daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır" şeklinde araştırmacılar yazıyor.

Kaynak:https://www.sciencealert.com/experiment-reveals-a-simple-way-to-boost-your-sleep-quality

Tarih:2024-04-05  Hit:150 Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
Beach Buggy Racing 2: Auto

Beach Buggy Racing 2: Auto

eğlenceli araba yarışı
Same Game

Same Game

aynı renkleri bir araya getir yok
Duolingo
Duolingo
ios yabancı dil öğrenme

Duolingo
Duolingo
ücretsiz ingilizce öğrenme

FaceApp
FaceApp
iphone için yüz değiştirme

FaceApp
FaceApp
android için yüz değiştirme

FarmVille 3
FarmVille 3
android için çevrimiçi çiftlik

Township
Township
şehir kur çiftlik yönet

Among Us
Among Us
ios için katil bulma oyunu

Among Us
Among Us
android için katil bulma oyunu