Kan grupları ortadan kalkabilir - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Sağlık

 Kan grupları ortadan kalkabilir

Kan bağışı, sağlık hizmetlerinin temel taşlarından biridir ancak herkesin kanı birbirine uygun değildir. Bu nedenle, kan nakli gereksinimi olan hastalar için uygun kanın sürekli olarak bulunabilir olması kritik öneme sahiptir. Son araştırmalar, evrensel bağış kanı oluşturmanın yolunu açabilir ve tıpta devrim niteliğinde bir ilerleme sağlayabilir.
Kan grupları ortadan kalkabilir

Bu önemli gelişme, bir grup bilim insanı ve doktor tarafından büyük bir heyecanla karşılanıyor. İlginç bir şekilde, bu başarı neredeyse herkesin bağırsaklarında bulunan bir bakteri enzimi sayesinde mümkün olabilir. Bu enzim, kan gruplarını belirleyen kırmızı kan hücrelerindeki antijenleri ortadan kaldırabilir.

Farklı kan grupları arasındaki farklılıkları ortadan kaldırabilirsek, mevcut sınırlı kan stoklarımızın ötesinde, daha geniş çapta kullanılabilen bir evrensel bağış kanı elde edebiliriz. Kan nakillerinin hayati önemi göz önüne alındığında, bu tür bir ilerleme tıbbi uygulamaları kalıcı olarak değiştirebilir.

Bu önemli keşif, Danimarka Teknik Üniversitesi (DTU) ve İsveç'teki Lund Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapıldı. Araştırmacılar, enzimi kullanarak kırmızı kan hücrelerindeki A ve B antijenlerini ortadan kaldırdılar ve evrensel bağış kanı oluşturma yolunda önemli bir adım attılar.

Araştırmacılar, bu enzim karışımının yalnızca A ve B antijenlerini değil, aynı zamanda diğer birkaç varyantı da ortadan kaldırarak kan grubunu daha da genişletebildiğini belirttiler. Bu antijenlerin ortadan kaldırılması, herkes için kullanılabilir bir evrensel bağış kanının oluşturulmasını sağlayabilir.

Kan gruplarının keşfinden bu yana yaklaşık 120 yıl geçti ve o zamandan beri araştırmacılar, birçok yeni kan grubu antijeni keşfettiler. Şu anda, toplam 362 kırmızı kan hücresi antijeni ile birlikte kabul edilen 45 kan grubu sistemi bulunuyor. Bu antijenlerin varlığı yaklaşık 50 farklı gen tarafından belirleniyor.

Tarih:2024-05-10  Hit:79 Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
Beach Buggy Racing 2: Auto

Beach Buggy Racing 2: Auto

eğlenceli araba yarışı
Same Game

Same Game

aynı renkleri bir araya getir yok
Google Meet
Google Meet
iphone için görüntülü sohbet

Google Meet
Google Meet
android için görüntülü sohbet

Duolingo
Duolingo
ios yabancı dil öğrenme

Duolingo
Duolingo
ücretsiz ingilizce öğrenme

FaceApp
FaceApp
iphone için yüz değiştirme

FaceApp
FaceApp
android için yüz değiştirme

FarmVille 3
FarmVille 3
android için çevrimiçi çiftlik

Township
Township
şehir kur çiftlik yönet