Güneşi kullanarak demiri erittiler - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Bilim

 Güneşi kullanarak demiri erittiler

Yeni bir kanıt-of-concept cihaz, güneş ışınlarını hapsederek bir nesneyi yanan 1,000 derece Santigrat (1,800 derece Fahrenheit) sıcaklığa kadar ısıttı ve çelik fırınlarının güneş enerjisiyle çalıştırılabileceğine dair umutları artırdı.

Güneşi kullanarak demiri erittiler

Bilim insanları, güneş enerjisini kullanarak bir nesneyi 1,000 derece Santigrat (1,800 derece Fahrenheit) sıcaklığa kadar ısıttı

- cam eritme gibi yüksek sıcaklıkta imalat işlemlerinde fosil yakıtların yerine güneş enerjisinin kullanılabileceğini gösteren bir kanıt-of-concept çalışması. 15 Mayıs'ta Device dergisinde yayımlanan çalışma, güneş enerjisinin, çelik eritme gibi yüksek sıcaklıkta imalat işlemlerinde fosil yakıtların yerini alabileceğini göstermektedir.

Cam, çimento ve seramik gibi malzemelerin imalatında ham maddeler 1,000 C (1,800 F) sıcaklığın üzerine ısıtılır. Şu anda, bu yüksek sıcaklıklara ulaşmak için güneş enerjisinin kullanılması pahalı ve verimsizdir, bu yüzden genellikle petrol veya kömür gibi karbon bazlı enerjiler kullanılır.

Araştırmacılar, bu endüstrilerin küresel enerji tüketiminin yaklaşık %25'inden sorumlu olduğunu belirtiyorlar.

İsviçre'deki ETH Zurich'in makine ve işlem mühendisliği bölümünde bilim insanı olan yazışan yazar Emiliano Casati, "İklim değişikliği ile başa çıkmak için genel olarak enerjiyi karbonsuzlaştırmamız gerekiyor," dedi. "İnsanlar genellikle enerjiyi yalnızca elektrik olarak düşünürler, ancak aslında enerjinin yaklaşık yarısı ısı şeklinde kullanılır."

Bilim insanları daha önce güneş alıcılarını keşfetmişlerdi, yani güneş takip aynaları aracılığıyla güneş ışınlarını ısıya dönüştüren ısıtma sistemleri, ancak bu teknoloji 1,800 F sınırını aşmada zorlanıyordu.

Yeni çalışmada, Casati ve ekibi termal tuzak etkisinden yararlandı. Esasen, yarı şeffaf malzemeler güneş ışığını yoğun bir şekilde emer ve ısı olarak yeniden yayılır.

Bu nedenle araştırmacılar, gelen güneş ışınlarını ısıyı hapseden sentetik kuvars bir çubuğa yansıttılar. Daha sonra bunu, ısıyı kristalden emen opak bir silikon tabağa bağladılar.

Tarih:2024-06-01  Hit:66 Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
Beach Buggy Racing 2: Auto

Beach Buggy Racing 2: Auto

eğlenceli araba yarışı
Same Game

Same Game

aynı renkleri bir araya getir yok
FaceApp
FaceApp
iphone için yüz değiştirme

FaceApp
FaceApp
android için yüz değiştirme

FarmVille 3
FarmVille 3
android için çevrimiçi çiftlik

Township
Township
şehir kur çiftlik yönet

Among Us
Among Us
ios için katil bulma oyunu

Among Us
Among Us
android için katil bulma oyunu

EVE Echoes
EVE Echoes
android için uzay gemisi ile fetih

ApkShare
ApkShare
android için uygulama yönetme