Güneş üzerindeki patlamalar Dünyayı etkiliyor - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Uzay

 Güneş üzerindeki patlamalar Dünyayı etkiliyor

Güneşimizde oluşan patlamalar Dünyamız üzerinde de etkisini göstermeye başladı.
Güneş üzerindeki patlamalar Dünyayı etkiliyor

 NOAA'nın Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi'ne göre, 5 Mayıs 2024'te aktif güneş lekesi kümesi AR 3663'ten sırasıyla 0601 ve 1154 UTC'de bir X1.3 parlaması ve bir X1.2 parlaması patladı.

 Her patlama, Dünya'da bir radyo kesintisine neden oldu ve yüklü parçacıkları yönümüze fırlatan koronal kütle püskürmeleri (CME'ler) eşlik ediyorsa, devam eden etkileri görebiliriz.

 Bu kesin değil;  Birleşik Krallık Met Ofisi, Dünya'ya yönelik hiçbir belirgin CME'nin gözlemlenmediğini belirtiyor.  Bununla birlikte, CME'leri görmek için kullanılan koronagraf teknolojisi şu anda kullanılamadığından veya sınırlı olduğundan, pekala gözden kaçırdığımız bir CME olabilir.

 Bu yazının yazıldığı sırada, Güneş'in Dünya'ya bakan tarafında dokuz güneş lekesi kümesi veya bölgesi mevcut olup aralarında 150'den fazla güneş lekesi bulunmaktadır.  Ancak AR 3663 en aktif olanı gibi görünüyor.  30 Nisan'da ortaya çıktı ve bugüne kadar 14 M sınıfı işaret fişeği ve 3 X sınıfı işaret fişeği yaydı; bu, Güneş'in üretebileceği en güçlü ikinci işaret fişeğidir.

 Bilim adamları, Güneş'in uzak tarafına, Dünya'dan uzağa dönmeden önce bölgeden daha fazla M sınıfı patlamanın ve belki de bir veya iki X sınıfı patlamanın ortaya çıkacağını tahmin ediyor.
Güneş patlamaları, güneş manyetik alanının geçici olarak daha güçlü olduğu bölgeler olan güneş lekeleri üzerindeki manyetik alan çizgilerinin kopması ve yeniden bağlanmasıyla desteklenen, Güneş yüzeyindeki muhteşem plazma patlamalarıdır.  Bu patlamalarla ilişkili X-ışını ve ultraviyole ışık parlamaları, Dünya'nın iyonosferini güneşli tarafta çarparak geçici radyo kesintilerine neden olabilir.

 Bazen bir güneş patlamasına bir CME eşlik eder.  Bu, Güneş'ten uzaya yayılan devasa bir plazma ve manyetik alan salınımıdır.  Bu patlamalar bazen Dünya'ya çarpıyor, ancak buraya varmaları biraz daha uzun sürüyor, çünkü plazma ışıktan biraz daha yavaş hareket ediyor.

 Ancak geldiklerinde, jeomanyetik fırtına olarak bilinen etkiler çok daha derin oluyor.

 CME Dünya'ya ulaştığında gezegenin manyetosferine çarpıyor;  bu, elektrik şebekelerinden akabilen, dalgalanmalara ve kesintilere neden olan elektrik akımları üretir.  Alçak Dünya yörüngesinde üretilen akımlar uyduları etkileyebilir, rota düzeltmeleri gerektirebilir ve radyo ve navigasyon sinyalleri etkilenebilir.

 Ancak en iyi kısmı auroradır.  Güneş parçacıkları, Dünya'nın manyetosferi ve Dünya'nın atmosferi arasındaki etkileşim, kutupların etrafındaki gece gökyüzünde eterik bir parıltı yaratır (gündüz boyunca da; güneş ışığı çok parlak olduğu için onu göremezsiniz).

 Şu anda, 5 Mayıs'taki iki patlama için tahmin edilen jeomanyetik fırtınalar yok, ancak daha önceki bir güneş patlamasından Dünya'yı vurmak üzere olan jeomanyetik fırtınalar var.

 3 Mayıs'ta AR 3663 bir X1.6 parlaması fırlattı ve bir CME'nin 6 Mayıs'ta güç şebekesi dalgalanmaları, uydu sürüklenmesi ve yüksek enlemlerde radyo sinyallerinin zayıflaması da dahil olmak üzere orta derecede bir jeomanyetik fırtına oluşturması bekleniyor.

 NOAA ayrıca Aurora'nın "New York'tan Wisconsin'e ve Washington eyaletine kadar düşük görülebileceğini" belirtiyor.

 AR 3663 şu anda Dünya'dan uzaklaşmakta olduğundan, önümüzdeki günlerde meydana gelebilecek herhangi bir patlamanın, X sınıfı işaret fişekleri için bile çok daha küçük bir etkiye sahip olması muhtemeldir.  Ancak endişelenmeyin; şu anda Güneş'in 11 yıllık faaliyet döngüsünün zirvesindeyiz.  Şüphesiz önümüzdeki aylarda daha fazla güneş saçmalığı ortaya çıkacak.

Kaynak:https://www.sciencealert.com/powerful-flares-just-erupted-on-the-sun-and-their-effects-are-lashing-earth

Tarih:2024-05-06  Hit:216 Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
Beach Buggy Racing 2: Auto

Beach Buggy Racing 2: Auto

eğlenceli araba yarışı
Same Game

Same Game

aynı renkleri bir araya getir yok
Google Meet
Google Meet
iphone için görüntülü sohbet

Google Meet
Google Meet
android için görüntülü sohbet

Duolingo
Duolingo
ios yabancı dil öğrenme

Duolingo
Duolingo
ücretsiz ingilizce öğrenme

FaceApp
FaceApp
iphone için yüz değiştirme

FaceApp
FaceApp
android için yüz değiştirme

FarmVille 3
FarmVille 3
android için çevrimiçi çiftlik

Township
Township
şehir kur çiftlik yönet