Fazla Spor İyi Değil - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Sağlık

 Fazla Spor İyi Değil

Elit sporcular veya ağır işlerde çalışanlar için kötü bir haber var: aşırı yoğun egzersiz bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. En azından, 2023 yılında 4,700'den fazla itfaiyecinin egzersiz sonrası sıvı moleküllerini analiz eden bir çalışma bunu öne sürüyor.
Fazla Spor İyi Değil

Bu, acil durum çalışanları ve sporcular gibi sürekli olarak yoğun fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışanlar için sorun olabilir.

Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı (PNNL) biyomedikal bilimci Ernesto Nakayasu şunları söyledi: "Çok fit olan insanlar, yoğun egzersizden hemen sonra viral solunum yolu enfeksiyonuna daha yatkın olabilirler. Bir enfeksiyonla savaşmak için daha az iltihabi aktiviteye sahip olmak bir neden olabilir."

Sağlıklı bireyler arasında orta düzeyde fiziksel aktivitenin bağışıklık sistemini uzun vadede desteklediğine dair güçlü kanıtlar bulunmasına rağmen, yoğun egzersizden hemen sonra bağışıklık sisteminde ne olduğu tartışmalıdır.

Yoğun egzersizlerin enfeksiyon riskini arttırdığına dair güvenilir kanıtlar çok azdır, ancak bazı önceki çalışmalar yoğun aktivitelerden sonra sporcuların kendiliğinden bildirdikleri üst solunum yolu enfeksiyonlarını kontrol gruplarıyla karşılaştırdığını belirtmiştir. Bunların korelasyonlar mı yoksa nedensellikler mi olduğu bilinmemektedir.

Bu nedenle Nakayasu ve meslektaşları, 11 itfaiyecinin kan plazması, idrar ve tükürük örneklerini yoğun egzersiz öncesi ve sonrasında test etti. Bu egzersiz, engebeli arazide 20 kilograma kadar ağırlık çekerek 45 dakikalık yoğun bir çalışmayı içeriyordu.

PNNL biyobilimsel kimyageri Kristin Burnum-Johnson şunları açıkladı: "Vücutta neler olduğuna dair derinlemesine bir bakış açmak ve yorgunluğun tehlikesini en erken aşamalarında tespit edebilmek istedik. Belki de ilk müdahalecilere, sporculara ve askeri personelimize yönelik zorlayıcı egzersiz riskini azaltabiliriz."

Egzersizin vücutta artan sıvı, enerji ve oksijen ihtiyacını karşılamak için beklenen fiziksel değişikliklerin yanı sıra, çalışılan itfaiyecilerde iltihaplanma ile ilgili moleküllerde azalma gözlendi. Bu, periferik kan damarlarının bir gevşetici olan opiorphinin artışı ile birlikteydi.

Bu değişikliklerin bağışıklık sisteminin kısa vadeli işlevi için sonuçlarının tam olarak ne anlama geldiği belirsizdir, ancak araştırmacıların birkaç fikri vardır.

"Tükürükte egzersiz sonrası gözlemlediğimiz iltihaplanma moleküllerindeki azalma, hücresel oksijen talebine yanıt olarak gaz değişimini iyileştirmek için bir uyum mekanizmasını temsil edebilir," ekibin makalesinde belirtiliyor.

Katılımcıların ağız mikrobiyomunda da değişiklikler oldu. Bilim insanları, bunun yoğun aktivitenin ardından itfaiyecilerin ağızlarında bulunan antimikrobiyal peptidlerdeki artıştan kaynaklanabileceğini düşündüler, muhtemelen bağışıklık baskılanmasını telafi etmek için, ancak bu sonuç tartışmalıdır.

"Nakayasu ve meslektaşları, "Ancak, bu antimikrobiyal peptidlerdeki artışın E. coli büyümesini engellemede bir etkisi olmadığını belirterek, ağız boşluğundaki antimikrobiyal peptidlerin enfeksiyonlara karşı korunmada sınırlı bir kapasiteye sahip olduğunu öne sürmektedir.

Bununla birlikte, bazı bilim insanları gözlemlenen değişikliklerin bağışıklık baskılanması değil, "bağışıklık gözetimi ve düzenlemenin artmış bir durumunu" yansıttığını iddia ediyorlar.

Örneğin, itfaiyeciler yangın sırasında benzersiz kirleticilere maruz kalır, bu da bağışıklık tepkilerini değiştirebilir.

Dahası, bu çalışma yalnızca sağlıklı ve aktif erkekleri değerlendirdiği için, araştırmacılar uyarıyor, bulgularını doğrulamak için daha geniş bir topluluk arasında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Ancak, önceki çalışmalarla birlikte ele alındığında, "fiziksel taleplerle solunum enfeksiyonlarının daha yüksek insidansı arasında bir ilişki olduğunu destekleyen kanıtlar bulunmaktadır," Nakayasu ve ekibi sonuçlandırdı.

Bu araştırma Military Medical Research dergisinde yayımlandı.

Kaynak:https://www.sciencealert.com/study-finds-potential-downside-to-vigorous-exercise-we-didnt-know-about

Tarih:2024-06-07  Hit:60 Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
Beach Buggy Racing 2: Auto

Beach Buggy Racing 2: Auto

eğlenceli araba yarışı
Same Game

Same Game

aynı renkleri bir araya getir yok
Google Meet
Google Meet
iphone için görüntülü sohbet

Google Meet
Google Meet
android için görüntülü sohbet

Duolingo
Duolingo
ios yabancı dil öğrenme

Duolingo
Duolingo
ücretsiz ingilizce öğrenme

FaceApp
FaceApp
iphone için yüz değiştirme

FaceApp
FaceApp
android için yüz değiştirme

FarmVille 3
FarmVille 3
android için çevrimiçi çiftlik

Township
Township
şehir kur çiftlik yönet