Fedora logo  Fedora 35

ver-dvd-x86_64-35-1.2.iso
2.1 GB

Dil en

lisans:  Açık Kaynak Kod

Dünyanın dört bir yanından, topluluk olarak birlikte çalışan insanlar tarafından inşa edilmiş ve kullanılmaktadır. Red Hat Linux dağıtımının devamı olarak adlandırılabilecek Fedora, Linux dünyasının önde gelen dağıtımlarından biridir. Fedora aynı zamanda Red Hat Enterprise Linux ürünü için bir test ortamı görevi görmektedir.

Fedora, varsayılan olarak GNOME masaüstü kullanır ayrıca KDE, Xfce ve LXDE masaüstü ortamlarını da seçenek olarak sunar.

Fedora Sürümleri, masaüstünde, sunucu ve bulut ortamlarında ve Nesnelerin İnterneti için belirli "vitrin" kullanımlarına yönelik hedeflenmiş çıktılardır.

Fedora Workstation masaüstüne odaklanır ve özellikle "sadece çalışır" bir Linux işletim sistemi deneyimi isteyen yazılım geliştiricilere yöneliktir. Bu sürüm, masaüstü bilgisayarların GNOME 40'ta (Fedora Workstation 34'te gönderilir) yeniden tasavvur edilmesini temel alan GNOME 41'e sahiptir. GNOME 41, güç yönetiminde iyileştirmeler içerir. GNOME Yazılımı, uygulamalara göz atmayı ve keşfetmeyi kolaylaştırmak için GNOME 41'de de elden geçirildi. Ayrıca, VNC ve RDP tabanlı uzak masaüstü için yeni bir istemci olan Connections'ı da sunar.

Bu sürüm için Fedora Cloud'da bazı iyileştirmeler yaptık. Birçok genel bulut sağlayıcısı artık UEFI önyüklemesini desteklediğinden, Bulut görüntülerinin eski (BIOS) ve UEFI önyükleme modlarını birleştiren hibrit önyükleme desteği vardır. Fedora Linux 33'te varsayılan dosya sistemi olarak BTRFS'de yapılan değişikliğin ardından Fedora Cloud 35 artık BTRFS'yi kullanıyor.

Tabii ki, sadece Editions'tan daha fazlasını üretiyoruz. Fedora Spins ve Labs, hesaplamalı sinirbilim için araçlar sağlayan Fedora Comp Neuro ve hafif bir masaüstü ortamı sağlayan Fedora LXQt gibi masaüstü ortamları dahil olmak üzere çeşitli kitleleri ve kullanım senaryolarını hedefler. Fedora Linux 35'te yeni olan Fedora Kinoite: KDE Plazma masaüstünü içeren yeniden hazırlanabilir bir masaüstü sistemi. Alternatif mimarilerimizi de unutmayın: ARM AArch64, Power ve S390x.


Etiketler:

Fedora indir

fedora linux işletim sistemi
Fedora


Pardus

Pardus

Türk işletim sistemi
Oley.com

Oley.com

sanal iddaa uygulaması
A.T.A.K

A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı
Mp3 Download Manager (MDM)

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı
Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
aSc Timetables

aSc Timetables

gelişmiş ders dağıtım program