Yapay Zeka Yüzleri Daha Gerçekçi - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  bilisim

 Yapay Zeka Yüzleri Daha Gerçekçi

Avustralya Ulusal Üniversitesi'ndeki (ANU) uzmanlar tarafından yürütülen yeni araştırmaya göre, yapay zeka (AI) tarafından oluşturulan beyaz yüzler artık insan yüzlerinden daha gerçek görünüyor.

Yapay Zeka Yüzleri Daha GerçekçiAraştırmada, yapay zeka tarafından oluşturulan beyaz yüzlerin, gerçek insanların yüzlerinden daha fazla insan olduğunu düşündü. Aynı şey renkli insanların görselleri için geçerli değildi.

Makalenin kıdemli yazarı Dr. Amy Dawel, tutarsızlığın nedeninin yapay zeka algoritmalarının beyaz yüzler üzerinde orantısız bir şekilde eğitilmiş olması olduğunu söyledi.

Dr Dawel, "Beyaz yapay zeka yüzleri sürekli olarak daha gerçekçi olarak algılanırsa, bu teknoloji, sonuçta çevrimiçi ortamda ırksal önyargıları güçlendirerek farklı etnik kökenden insanlar için ciddi sonuçlar doğurabilir" dedi.

"Bu sorun, profesyonel görünümlü vesikalık fotoğraflar oluşturmak için kullanılan mevcut yapay zeka teknolojilerinde zaten belirgindir. Yapay zeka, siyahi insanlar için kullanıldığında ten ve göz rengini beyaz insanlarınkine göre değiştiriyor."

Araştırmacılar, yapay zekanın 'hiper gerçekçiliği' ile ilgili sorunlardan birinin, insanların çoğu zaman kandırıldıklarını fark etmemeleri olduğunu buldu.

ANU'da araştırma ortak yazarı ve doktora adayı Elizabeth Miller, "Endişe verici bir şekilde, yapay zeka yüzlerinin gerçek olduğunu düşünen insanlar, paradoksal bir şekilde, kararlarının doğru olduğundan en çok emin olan kişilerdi" dedi.


"Bu, yapay zeka sahtekarlarını gerçek insanlarla karıştıran kişilerin, kandırıldıklarını bilmedikleri anlamına geliyor."

Araştırmacılar ayrıca yapay zeka yüzlerinin neden insanları kandırdığını da keşfetmeyi başardılar.

Dr Dawel, "Yapay zeka ile insan yüzleri arasında hala fiziksel farklılıklar olduğu ortaya çıktı, ancak insanlar bunları yanlış yorumlama eğiliminde. Örneğin, beyaz yapay zeka yüzleri daha orantılı olma eğiliminde ve insanlar bunu bir insanlık işareti olarak algılıyor" dedi. .

"Ancak bu fiziksel ipuçlarına uzun süre güvenemeyiz. Yapay zeka teknolojisi o kadar hızlı ilerliyor ki yapay zeka ile insan yüzleri arasındaki farklar muhtemelen yakında ortadan kalkacak."

Araştırmacılar, bu eğilimin yanlış bilgilerin ve kimlik hırsızlığının yayılması konusunda ciddi sonuçlar doğurabileceğini ve bu konuda önlem alınması gerektiğini savunuyor.

Bazı yapay yüz site uygulama siteleri

https://www.deepswap.ai/

https://faceswapper.ai/

https://icons8.com/swapper

https://picsart.com/tr/tr//create

https://pixble.com/

https://www.swapface.org/#/home

https://www.deepar.ai/

https://www.swapstream.ai/

https://www.facemagic.ai/

https://facehub.live/
Dr Dawel, "Yapay zeka teknolojisi bölümlere ayrılamaz, dolayısıyla perde arkasında neler olup bittiğini yalnızca teknoloji şirketleri bilir. Araştırmacıların ve sivil toplumun sorunları büyük bir soruna dönüşmeden önce tespit edebilmesi için yapay zeka konusunda daha fazla şeffaflığa ihtiyaç var" dedi.

Araştırmacılar, halkın farkındalığını artırmanın, teknolojinin yarattığı riskleri azaltmada da önemli bir rol oynayabileceğini öne sürüyor.

Dr Dawel, "İnsanların artık yapay zeka yüzlerini tespit edemediği göz önüne alındığında, toplumun yapay zeka sahtekarlarını doğru bir şekilde tanımlayabilecek araçlara ihtiyacı var" dedi.

"İnsanları yapay zeka yüzlerinin algılanan gerçekçiliği konusunda eğitmek, halkın internette gördükleri görüntüler konusunda uygun şekilde şüpheci olmasına yardımcı olabilir."

Tarih:2023-11-14 23:02:54  Hit:70 A.T.A.K

A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
MAKS (Mersin Akıllı Kilit Sistemi)

MAKS (Mersin Akıllı Kilit Sistemi

fatih akıllı tahta programı
Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
logoxnet

logoxnet

engelli sitelere giriş programı

Gardenscapes

bahçe düzenleme oyunu android iç

Lookout

android antivirüs uygulaması

FaceApp

android için yüz değiştirme

3D Pool Ball

3 boyutlu bilardo oyunu

Jaumo Dating

Flört, Tanışma ve Sohbet uygulam

Threema

Threema güvenli mesajlaşama uygul

Akakçe

en uygun fiyatları takip uygulamas

NokoPrint

mobil yazdırma uygulaması