Bilim Adamları Kan Basıncını Düşürmek İçin En İyi 2 Egzersizi Açıkladı - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Sağlık

 Bilim Adamları Kan Basıncını Düşürmek İçin En İyi 2 Egzersizi Açıkladı

Eğer kan basıncınızı düşürmek için daha fazla egzersiz yapmanız gerektiği söylendiğinde, koşu kıyafetlerinizi giymeniz veya ağırlıklara yönelmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz.

Ancak, Jamie'den biri tarafından yakın zamanda yayınlanan araştırma, plank ve duvara dayanma gibi statik pozisyonlarda yapılan egzersizlerin aslında kan basıncını azaltmanın en iyi yol olduğunu buldu.
Bilim Adamları Kan Basıncını Düşürmek İçin En İyi 2 Egzersizi Açıkladı
Bu tür "izometrik" egzersiz, belirli bir kası veya kas grubunu kasarak ve egzersiz boyunca kasın uzunluğunun değişmediği bir pozisyonda tutarak gerçekleşir.

Ancak, düşük kan basıncı sadece bu tür egzersizlerin sağladığı faydalardan biridir.

1. Kalp sağlığını iyileştirir

Jamie'nin yakın zamandaki çalışması, toplamda 15.000'den fazla katılımcıyı içeren 270 randomize kontrollü deneyi inceledi. Kan basıncını düşürmenin en iyi yolu olarak haftada ortalama üç izometrik seansta uygulanmasının gerektiğini buldu.

Her bir seans, her biri arasında bir ila dört dakikalık bir dinlenme süresi olan dört iki dakikalık izometrik egzersiz bölümünden oluşuyordu. Ortaya çıkan kan basıncı düşüşü, standart kan basıncı ilaçlarını alan kişilerde görülen düşüşle karşılaştırılabilir.

Jamie'nin araştırma grubu, izometrik egzersizin kalbimizin işlevini, yapısını ve mekaniklerini, vasküler sistemimizin sağlığını ve otonom sinir sistemimizin performansını iyileştirdiğini göstermiştir. Tüm bu değişiklikler, iyi kardiyovasküler sağlık ve hastalık riskinin azalması için önemlidir.

Bilim dünyasının karmaşık bir alanı olsa da, izometrik egzersizlerin kardiyovasküler sağlığımız için bu kadar etkili olmasının nedeni, statik bir kas kasılmasını sürdürmenin benzersiz doğasındandır. Bu, kan damarlarını sıkıştırır ve ardından izometrik kasılmanın serbest bırakılmasıyla, önceden sıkıştırılmış damarlara daha fazla kan akışını sağlar.

2. Eklem sağlığını iyileştirir

Ligamentlerimiz, hareket ettiğimizde eklemlerimizi stabilize etmede önemli bir rol oynar. Ancak, tek bacakla zıplarken yapılan garip bir iniş gibi bir ligamente fazla basınç uygularsak yaralanmalar meydana gelebilir. Ön çapraz bağ (ACL) yırtığı, bu ligament yaralanmalarından biridir ve önemli bir sağlık etkisi vardır.

Ancak, kaslarımız, bir eklem etrafında istikrar oluşturarak ligamentlerimize uygulanan kuvveti azaltmada önemli bir rol oynar. Ve araştırmalar, belirli kas gruplarını izometrik egzersizlerle eğitmenin belirli ligamentlere uygulanan basıncı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Örneğin, bir çalışma, hamstringleri (kalçadan dizin arkasına kadar uzanan kas grubu) eğitmenin ACL üzerindeki basıncı azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur. Bu, bu ligamentlere gelecekteki yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir.

3. Kas dengesizliklerini gidermeye yardımcı olur

Vücudunuzun bir tarafındaki kasların diğer taraftakilerden daha güçlü olması yaygın bir durumdur. Bu, limb dominansı olarak bilinir ve bunun kısmen nedeni, laterallite denilen, vücudun bir tarafını diğerinden daha fazla kullanma eğilimimizdir.

Ayrıca, futbol, voleybol ve basketbol gibi bir tarafınızdan daha fazla talep eden sporların gerektirdiği becerileri uygulayarak vücudunuzun taleplere uyum sağlamasından da kaynaklanabilir.

Bir tarafın kaslarının diğerinden daha güçlü olmasında genellikle bir sorun olmamakla birlikte, bu durum yaralanma riskini artırabilir ve bir sporcu performansını etkileyebilir. Ancak tek taraflı (tek taraflı) izometrik egzersizler yapmak - örneğin, bacakları bölme squat veya yan plank gibi - vücudun bir tarafını hedef aldıkları için eklem güç farklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Performansı artırır

İzometrik egzersizler, belirli sabit pozisyonlarda gücü artırmak için etkilidir. Bu, izometrik egzersizlerin çok özel kasları veya kas gruplarını aktive etme yeteneğine sahip olmaları nedeniyledir.

İzometrikler genellikle squat'ın alt noktasındaki zorlu noktayı, rugby'de scrummage'ı sürdürmeyi veya bir reçel kavanozunun kapağını çıkarmayı taklit eder. Bu, egzersiz, spor ve günlük yaşam sırasında vücuda yerleştirilen yükü tolere etmek için gerekli olan gücü oluşturmaya yardımcı olabilir.

Plank Workout

Plank Workout

Android:egzersiz uygulaması android için,Plank Workout 30 Days Plank Challenge Free;Bu uygulama, kilo vermenize, güçlenmenize ve

Kaynak:https://www.sciencealert.com/scientists-reveal-the-2-best-exercises-for-lower-blood-pressure
Tarih:2024-05-22  Hit:89 Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
Same Game

Same Game

aynı renkleri bir araya getir yok
Beach Buggy Racing 2: Auto

Beach Buggy Racing 2: Auto

eğlenceli araba yarışı
Knights  Dragons
Knights Dragons
android rpg savaş oyunu

Cut the Rope 2
Cut the Rope 2
mantık oyunu android için

Tone It Up
Tone It Up
kadınlar egzersiz uygulaması andr

DNS Changer (no root 3G/WiFi)
DNS Changer (no root 3G/WiFi)
android için dns değiştirme

Drag Racing for Android
Drag Racing for Android
Android Araba Yarışı Oyunu

New Truck Parking 2020
New Truck Parking 2020
android için tır park oyunu

Bike Racing - Bike Blast Rush
Bike Racing - Bike Blast Rush
android için bisiklet sürme oyunu

AnyDesk
AnyDesk
uzak bilgisayara bağlanma