Yaşlanmayı Tersine Çeviren Gelişme - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  bilisim
Yaşlanmayı Tersine Çeviren Gelişme

 Yaşlanmayı Tersine Çeviren Gelişme

Zamanın ilerlemesi insan vücudu için yaşlandırdığını biliyoruz, ancak yeni araştırmalar, çoğu zaman yaşla birlikte gelen bazı rahatsızlıklar ve düşüş için bir nedene ve olası bir çözüme işaret ediyor.
yaslanmaya-care

Bilim adamları, yaşlandıkça bilişsel gerilemenin ve Alzheimer dahil belirli yaşa bağlı hastalıkların iltihaplanma ile bağlantılı olduğunu uzun zamandır biliyorlardı, ancak hala bunun neden ve nasıl olduğunu tam olarak ortaya çıkarıyorlar.

Nature dergisinde Çarşamba günü yayınlanan araştırma, yaşlı insanlarda ve farelerde genç meslektaşlarına göre çok daha yüksek seviyelerde bulunan haberci bir hormonun rolünü ortaya koyuyor.

Yaşlı farelerde hormon engellendiğinde, hafıza ve navigasyon testlerinde daha genç kemirgenlerin yanı sıra daha iyi performans gösterebildiler.

Araştırmacılar, daha yüksek hormon seviyelerinin, makrofaj adı verilen bağışıklık hücrelerinin metabolizmasını etkilediğini ve onları enerjiyi tüketmek yerine depolamaya teşvik ettiğini buldular.

Bu, hücreleri etkin bir şekilde aç bırakıyor ve onları yaşa bağlı bilişsel gerilemeye ve yaşla ilgili çeşitli hastalıklara katkıda bulunan, zarar verici bir enflamatuar hiper sürücüye gönderiyor.

Çalışmanın kıdemli yazarı Katrin Andreasson AFP'ye verdiği demeçte, prostaglandin E2 (PGE2) hormonu "hem iyi hem de kötü her tür inflamasyonun ana düzenleyicisi ve etkisi aktive olan reseptöre bağlıdır" dedi.

Stanford Üniversitesi'nde nöroloji profesörü olan Andreasson, "Bu çalışmada, EP2 reseptörünü enerji tükenmesine ve uyumsuz inflamasyona yol açan reseptör olarak tanımladık," diye ekledi.
Çok heyecanlı

PGE2'nin oynadığı rolü izole eden Andreasson ve ekibi, daha sonra olumsuz etkilerini önlemenin bir yolu olup olmadığını görmek için yola çıktı.

Farelere EP2 reseptörünü bloke edebilen iki deneysel bileşik uyguladılar ve eski makrofajlarda görülen metabolik sorunları tersine çevirdiğini keşfettiler - daha genç davranışlarını geri kazandılar ve yıkıcı inflamatuar aktiviteyi önlediler.

EP2 reseptörünün silinmesiyle genetik olarak modifiye edilmiş farelerde benzer etkiler buldular.

Bileşikleri alan veya reseptörü genlerinden sildiren yaşlı farelerin yanı sıra, navigasyon ve uzaysal hafıza için test edildiğinde genç fareler de yaşlanma ve Alzheimer gibi hastalıklarla bozuldu.

Çalışma, "Çalışmamız, uyumsuz inflamasyon gelişiminin ve yaşlanmada bilişsel düşüşün statik veya kalıcı bir durum olmadığını, tersine çevrilebileceğini öne sürüyor" diyor.

Andreasson, bulguların henüz ön hazırlık niteliğinde olsa da, çok çeşitli koşullar için etkileri olabileceğini söyledi.

AFP'ye "Bu, yaşla ilişkili çoğu iltihaplı hastalık için geçerli olacaktır" dedi.

"Bunların birçoğu var, örneğin ateroskleroz ... metabolik sendrom, kırılganlık, artrit, Alzheimer hastalığı," diye ekledi, olası uygulamalar konusunda "çok heyecanlı" olduğunu söyledi.

Ancak araştırma hala erken aşamalarında ve cevaplanmamış birkaç soru var. PGE2'nin ne kadar fazla olduğu ve bir ömür boyu nasıl biriktiği henüz belli değil.

Ve deneysel bileşiklerin hiçbiri insanlarda test edilmemiştir, bu nedenle, test edilen farelerde hiçbir zararlı yan etki görülmemesine rağmen toksik olup olmadıkları belirsizdir.

Andreasson, ekibinin şu anda bilişsel gerilemeye neden olan mekanizmaları daha iyi anlamak ve yaşlanmada hücre metabolizması işlevlerinin rolünü araştırmak da dahil olmak üzere araştırma tarafından ortaya atılan birkaç soru üzerinde çalıştığını söyledi.

Tarih:2021-01-24 11:16:08  Hit:532  Ekleyen: indirbak
Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı

dcm4che

hastane cd lerini açma

Brave

para kazandıran web tarayıcısı

Ultra Adware Killer

adware temizleme

Google Chrome

Hızlı internet Tarayıcı

Unity

3d oyun motoru

TikTok Lite

videolu sosyal medya

HomeCinema

film ve TV şovları koleksiyonu

SplitCam

msn görüntü programı

PhotoRoom

fotoğraftan arka plan temizleme