Üç yeni gezegen keşfedildi - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  bilisim
Üç yeni gezegen keşfedildi

 Üç yeni gezegen keşfedildi

Genç yıldızlardan oluşan bir akımda süzülen gökbilimciler, kendi güneşimizin çok daha genç bir versiyonunun yörüngesinde dönen, Dünya'ya benzer üç komşu gezegen tespit ettiler.

The Astronomical Journal'daki yeni bir araştırmaya göre ekip, NASA'nın Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) gözlemlerini kullanarak genç ve sıcak dünyaları buldu. Gezegenler TOI 451 adlı bir yıldızın yörüngesinde dönüyor.
uc-yeni-gezegen

Sistem, gökyüzünün üçte biri boyunca uzanan, güneş sistemimizin yaşının% 3'ünden daha az olan yeni keşfedilmiş Balık-Eridanus yıldız akıntısında bulunuyor. Bu sözde yıldız nehirleri, galaksimiz Samanyolu'nun yerçekimi yıldız kümelerini ve cüce galaksileri parçalara ayırdığında oluşur ve zamanla bir akıntıya dağılmaya devam eden uzun bir grup oluşturur.

Baş araştırmacı Elisabeth Newton Cuma günü yaptığı açıklamada, "Bu sistem gökbilimciler için birçok kutuyu işaretliyor" dedi. "Sadece 120 milyon yaşında ve sadece 400 ışıkyılı uzaklıkta, bu genç gezegen sisteminin ayrıntılı gözlemlerine izin veriyor. Dünya'nın iki ila dört katı büyüklüğünde üç gezegen olduğu için, gezegen atmosferlerinin nasıl olduğuna dair teorileri test etmek için özellikle umut verici hedefler yapıyorlar. gelişmek."


Adını en fazla yıldıza sahip takımyıldızlardan alan Balık-Eridanus, toplam 14 takımyıldız boyunca uzanır - yaklaşık 1.300 ışıkyılı uzunluğundadır.

Gökbilimciler onun sadece 120 milyon yaşında olduğunu belirlediler - önceki tahminlerden sekiz kat daha genç. Genç yaşı, gezegen ve yıldız oluşumunu ve evrimi incelemeyi özellikle heyecanlandırıyor.

Sistemin yıldızı TOI 451, aynı zamanda CD-38 1467 olarak da bilinir ve yaklaşık 400 ışıkyılı uzaklıktaki Eridanus takımyıldızında yer almaktadır. Güneşimizin kütlesinin% 95'ine sahiptir, ancak% 12 daha küçük, biraz daha soğuktur ve% 35 daha az enerji yayar.
uzay

TOI 451, her 5.1 günde bir - güneşten beş kat daha hızlı - döner.

Newton, "Yeni keşfedilen gezegenlerin güneşi, bizim kendi güneşimize kıyasla bir ergen gibi. Bu, gezegenlerinin hala değiştiği ve geliştiği anlamına geliyor" dedi.

Üç gezegen de bildiğimiz kadarıyla çok sıcak ve yaşama elverişsiz, yıldızlarının etrafında Merkür'ün Güneşimize hiç olmadığı kadar üç kat daha yakın bir yörüngede dönüyorlar. Sıcaklık tahminleri, en içteki gezegen için yaklaşık 2,200 Fahrenheit ile en dıştaki gezegen için yaklaşık 840 F arasında değişmektedir.

En yakın gezegen, yaklaşık 2 günde bir yıldızın yörüngesinde dönerken, en uzak olanı yaklaşık 16 günde bir daire çizer. Boyutları Dünya ile Neptün arasında değişir.

Güneş sistemimizin dışında 4000'den fazla bilinen gezegen varken, bunların çoğu daha eski ve yeni keşfedilen sistemden Dünya'dan çok daha uzakta. Araştırma ekibine göre, çok sayıda geçiş gezegeni olan yalnızca yedi genç sistem bulundu.

Üçlü, gökbilimcilere bir grup büyüyen gezegeni inceleme fırsatı veriyor. Araştırmacılar, kendi güneş sistemimiz gibi sistemlerin nasıl geliştiğini incelemek için NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu ve planlanan halefi James Webb Uzay Teleskobu'nu kullanarak gezegenleri incelemeye devam etmeyi planlıyor.

Newton, "Bu gezegenleri başkaları bağlamında inceleyerek, gezegenlerin nasıl oluştuğuna ve geliştiğine ilişkin resmi bir araya getirebiliriz" dedi.

Tarih:2021-02-14 14:27:30  Hit:164  Ekleyen: indirbak

Üç yeni gezegen keşfedildi Pinterest
Oley.com

sanal iddaa uygulaması

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı

Express Files

hızlı dosya indirme programı

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

dcm4che

hastane cd lerini açma

EBA

iphone için eba uygulaması

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Sing! Karaoke

android için karaoke uygulaması

RULES OF SURVIVAL

android için online savaş oyunu

Behance

android proje arama

Screen Recorder

android için ekran kaydedici

SoundCloud

android online müzik dinleme

Glovo

sipariş teslimat uygulaması

VPN 360 - Unlimited VPN Proxy

ios için vpn uygulaması

My Talking Angela

iphone konuşan kedi angela