Türkiye'nin yazılım envanteri çıkarılacak - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  
Türkiye'nin yazılım envanteri çıkarılacak

 Türkiye'nin yazılım envanteri çıkarılacak

Yazılım Sanayicileri Derneği'nin yeni yönetim kurulu düzenlediği basın toplantısında yeni vizyonlarını kamuoyu ile paylaştı. Dernek Türkiye'nin yazılım envanterini çıkarmak için de çalışma yürütüyor.Yazılım Sanayicileri Derneği'nin yeni yönetim kurulu düzenlediği basın toplantısında yeni vizyonlarını kamuoyu ile paylaştı. Dernek Türkiye'nin yazılım envanterini çıkarmak için de çalışma yürütüyor.

YASAD Başkanı Gültekin Günal, Türkiye'nin yazılım alanında geç kalmadığını belirterek "2015'te en az 2 milyar dolarlık yazılım ihracatı gerçekleştirmeyi, yerli yazılım şirketlerinin küresel markalar olmalarını, 2023'te ise Türkiye'nin ihracatçı güçleri arasında ilk 5'e girmeyi hedefliyoruz" dedi.
Günal YASAD'ın daha önceki dönemlerde yazılım ile ilgili çalışmaları diğer sivil toplum örgütlerine ihale etmiş bir görüntü çizdiğini de hatırlatarak "Yazılım, diğer kuruluşların eline bırakılacak birşey değildir. Biz dernek olarak Yazılım ile ilgili konulardaki çalışmalarımızı kendimiz yürüteceğiz ama diğer STK'larla birlikte" dedi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu Coğrafya'da Ukrayna, Mısır, Bulgaristan gibi ülkelerin de yazılım alanında atak yaptığını belirten YASAD Yönetim Kurulu üyesi Murat Ihlamur bu ülkelerde bakanlık seviyesinde teknoloji ile ilgili sorunların aşılmaya çalışıldığını, Hatta Mısır Başbakan'ının eski Teknoloji Bakanı olduğunun altını çizerek " Türkiye'de bu alanla ilgili bakanlık veya genel müdürlük seviyesinde bir oluşumun olmasını yıllardır konuşuyoruz. Bunu konuşmamamız, birbirimizi ikna etmeye çalışmıyor olmamız gerekiyor. Bunu şuan yürürlüğe koymuş olmalıyız" dedi.

Hükümetin Türkiye'de yazılım üretimini desteklemesini, en azından gerekli iklimi sağlamasını beklediklerini belitren YASAD Başkanı Günal Devlet'ten özellikle yurtdışında ihracat ve pazarlamaya yönelik olarak destek beklediklerini, belirtti.

YASAD Yönetim Kurulu Üyesi Birol Candabak ise 1991-92 yıllarında şuan sağlanmış olan yazılım ile ilgili çeşitli teknopark çalışmalarının ve diğer sektörlere yönelik sağlanmış olan teşviklerin sağlanmış olması halinde Türkiye'den şimdiye kadar çok fazla küresel yazılım şirketinin çıkmış olabileceğinin altını çizdi.

YASAD'ın elindeki verilere göre Türkiye'de yazılım alanında çalışan irili ufaklı şirketlerde 35 bin kişi çalışıyor ve 150 bin kişilik bir topluluğun geçim kaynağını oluşturuyor. Sektörün savunma sanayii yazılımları da dahil toplam ihracatı ise 100 miyon dolar seviyelerinde bulunuyor. Hindistan'ın yazılım ihracatı rakamı ise 15 milyar dolar

Tarih:2006-04-20 00:00:00  Hit:1579  Ekleyen: indirbak
Oley.com

sanal iddaa uygulaması

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Sopcast - SopPlayer

canlı yayın izleme programı

Wipe

tarayıcı geçmişi temizleme

Process Lasso

sistem performansını artırma pro

Passware Kit Basic

program şifre kurtarma

Attribute Changer

dosya özniteliklerini değiştirme

RJ TextEd

HTML,CSS Web Editörü

EZ CD Audio Converter

müzik cd oluşturma

Arduino IDE

Arduino kart programlama

Translate Voice

android için sesli çeviri