Türkiye Fiberde çok yavaş kaldı.

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  internet
Türkiye Fiberde çok yavaş kaldı.

Türkiye Fiberde çok yavaş kaldı.

Türkiye, internet hızıyla dünyada 147 ülke arasında 67. sırada ve Türkiyedeki fiber internet kullanıcılarının yüzde 78 i sadece 4 megabit hıza sahip.

Uluslararası araştırma şirketi Akamai nin hazırladığı ve TELKODER tarafından açıklanan rapora göre, Kenya (15 megabit) ve Şili (8,6 megabit) gibi ülkelerin bile arkasında kalan ülkemiz, ortalama 7,6 megabitlik fiber hızıyla Avrupa ülkelerinin eriştiği hızın neredeyse yarısına erişebiliyor ve kullanıcıların sadece yüzde 19?u 10 megabit, kalan yüzde 7?si de 15 megabit ve üstü bir hızla internete girebiliyorlar.

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, 21 milyon haneye yüksek hızlı fiberin ulaşması için 1 milyon km daha fiber altyapı kurulması gerektiğinin ve bu konuyla ilgili yatırımların önünün artık fiilen açılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Türkiye 290 bin km uzunluğunda fiber altyapıya sahip ve ortalama hızın artması için 5 kat daha fazla fiber altyapı kurulması gerekiyor. Bu eksiklik için bir başka önem taşıyan konu da ulusal ve uluslararası kuruluşlarca yapılmış uydudan hızlı internet yatırımlarının kullanılmasının önündeki engellerin kalkması.

Fiber şebekelerin gelişmesi ve paylaşılması için çalışmalarını sürdüren Arıak, iş dünyasının global rekabette güçlü kılınması için fiber altyapının genişletilmesinin gerekliliğinin de altını çizdi. Kağıt üzerinde var olan kararlara göre yatırımların önünü açık, ama fiilen kapalı. Adeta, fiber şebeke yatırımı yapmak isteyen işletmecilere, Dur, yatırım yapamazsın. deniyor diyerek belediyeler tarafında da bazı engellemelerin söz konusu olduğuna dikkat çekti. Arıak konuyla ilgili, Örnek olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi görev alanı olmadığı halde fiber altyapısı konusunda tekel oluşturmaya çalışıyor. Güçlü bir Türkiye için hem sektördeki işletmecilerin hem de belediyelerin daha akılcı olarak yasalara uygun hareket etmesi gerekiyor. Bu sorunların aşılması halinde yüksek hızlı internet için fiber şebekenin ülkenin her köşesine götürüleceği muhakkaktır. Fiberin geç gideceği yerlere ise uydudan hızlı internet yolu açılmalı ve sosyal adaletin gereği yerine getirilmelidir.?? şeklinde konuştu.

Tarih:2017-03-22 16:41:59  Hit:730  Ekleyen: indirbak

<<|  >>EBA

android için eba uygulaması

EBA

iphone için eba uygulaması

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Scratch 2

eğlenceli animasyon yapma

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Sopcast - SopPlayer

canlı yayın izleme programı

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

ZOOM Cloud Meetings

yüksek kaliteli video sohbet uygul

Candy Crush Soda Saga

renkli şekerleme oyunu

Sweet Snap

fotoğraf güzelleştirme

Harry Potter: Hogwarts Mystery

android için harry potter oyunu

Onefootball Live Soccer Scores

android için canlı maç sonuçlar

Kafa Topu 2

android için online kafa topu oyun

Nonolive

android için canlı yayın uygulam

Waplog

android için Yeni Arkadaş Bul

IPTV

android için tv izleme