Türkiye'nin yazılım envanteri çıkarılacak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  
Türkiye'nin yazılım envanteri çıkarılacak

Türkiye'nin yazılım envanteri çıkarılacak

Yazılım Sanayicileri Derneği'nin yeni yönetim kurulu düzenlediği basın toplantısında yeni vizyonlarını kamuoyu ile paylaştı. Dernek Türkiye'nin yazılım envanterini çıkarmak için de çalışma yürütüyor.Yazılım Sanayicileri Derneği'nin yeni yönetim kurulu düzenlediği basın toplantısında yeni vizyonlarını kamuoyu ile paylaştı. Dernek Türkiye'nin yazılım envanterini çıkarmak için de çalışma yürütüyor.

YASAD Başkanı Gültekin Günal, Türkiye'nin yazılım alanında geç kalmadığını belirterek "2015'te en az 2 milyar dolarlık yazılım ihracatı gerçekleştirmeyi, yerli yazılım şirketlerinin küresel markalar olmalarını, 2023'te ise Türkiye'nin ihracatçı güçleri arasında ilk 5'e girmeyi hedefliyoruz" dedi.
Günal YASAD'ın daha önceki dönemlerde yazılım ile ilgili çalışmaları diğer sivil toplum örgütlerine ihale etmiş bir görüntü çizdiğini de hatırlatarak "Yazılım, diğer kuruluşların eline bırakılacak birşey değildir. Biz dernek olarak Yazılım ile ilgili konulardaki çalışmalarımızı kendimiz yürüteceğiz ama diğer STK'larla birlikte" dedi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu Coğrafya'da Ukrayna, Mısır, Bulgaristan gibi ülkelerin de yazılım alanında atak yaptığını belirten YASAD Yönetim Kurulu üyesi Murat Ihlamur bu ülkelerde bakanlık seviyesinde teknoloji ile ilgili sorunların aşılmaya çalışıldığını, Hatta Mısır Başbakan'ının eski Teknoloji Bakanı olduğunun altını çizerek " Türkiye'de bu alanla ilgili bakanlık veya genel müdürlük seviyesinde bir oluşumun olmasını yıllardır konuşuyoruz. Bunu konuşmamamız, birbirimizi ikna etmeye çalışmıyor olmamız gerekiyor. Bunu şuan yürürlüğe koymuş olmalıyız" dedi.

Hükümetin Türkiye'de yazılım üretimini desteklemesini, en azından gerekli iklimi sağlamasını beklediklerini belitren YASAD Başkanı Günal Devlet'ten özellikle yurtdışında ihracat ve pazarlamaya yönelik olarak destek beklediklerini, belirtti.

YASAD Yönetim Kurulu Üyesi Birol Candabak ise 1991-92 yıllarında şuan sağlanmış olan yazılım ile ilgili çeşitli teknopark çalışmalarının ve diğer sektörlere yönelik sağlanmış olan teşviklerin sağlanmış olması halinde Türkiye'den şimdiye kadar çok fazla küresel yazılım şirketinin çıkmış olabileceğinin altını çizdi.

YASAD'ın elindeki verilere göre Türkiye'de yazılım alanında çalışan irili ufaklı şirketlerde 35 bin kişi çalışıyor ve 150 bin kişilik bir topluluğun geçim kaynağını oluşturuyor. Sektörün savunma sanayii yazılımları da dahil toplam ihracatı ise 100 miyon dolar seviyelerinde bulunuyor. Hindistan'ın yazılım ihracatı rakamı ise 15 milyar dolar

Tarih:2006-04-20 00:00:00  Hit:1408  Ekleyen: indirbak

<<|  >>EBA

android için eba uygulaması

EBA

iphone için eba uygulaması

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Scratch 2

eğlenceli animasyon yapma

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Sopcast - SopPlayer

canlı yayın izleme programı

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

ZOOM Cloud Meetings

yüksek kaliteli video sohbet uygul

DragonVillage

android için ejderha yönetme

Clash of Kings

android kale savunması

FaceApp

android için yüz değiştirme

Tales of Wind

arkadaş edin onlarla düşmanlara

MuseScore

müzik ve notasını bul çal

Tantan

android için arkadaş bulma

3D Tuning

android araç motifiye

Glovo

sipariş teslimat uygulaması