Türk Mühendislerden Akıllı Saat

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Donanim
Türk Mühendislerden Akıllı Saat

Türk Mühendislerden Akıllı Saat

Gaziantep Teknokent'te 2 mühendis, 3 ay gibi kısa sürede hayata geçirdikleri akıllı saatle, dünyanın dört bir yanına ihracat yapmaya başladı.


Özel bir firmada mühendis olarak çalışan iki arkadaş, işlerinden ayrılarak Ar-Gex adında bir şirket kurdular.  İki kafadar mühendis, 3 ayda gerçekleştirmeyi başardıkları akıllı saat projesiyle dünyanın dört bir yanına ihracat yapmaya başladılar.

Mustafa Tülü ve Enes Çaldır isimli mühendislerin, "WatchX" adını verdikleri saate, en çok ilgi dünyaca ünlü teknoloji firmalarının bulunduğu Japonya ve ABD'den geliyor.TRT Haber Ajansının haberine göre, firmanın ortaklarından Tülü, Gaziantep Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun, elektrik, elektronik mühendisliği alanında da yüksek lisansına devam ediyor. Tasarım mühendisi Enes Çaldır ile kısa zaman önce yine beraber çalıştıkları iş yerinden ayrılarak "Argex" adlı firmayı kurmuşlar.

İki arkadaş "WatchX" fikrini gidecek bir yerleri olmadığı için işe gider gibi kafelerde geliştirmişler. 1 ay kadar sonra kahveden çıkarak ofislerini bir kütüphaneye taşımışlar. Bu zaman zarfında Gaziantep Teknopark'a başvurup ve bir kuluçka merkezinden küçük bir ofis tahsis ederek çalışmalarını burada sürdürmeye devam etmişler.

Azimli iki arkadaş, "WatchX" adını verdiklerini saatin "Arduino" kartıyla üretildiğini ve "Scracth" görsel programlama diliyle uyumlu bir akıllı saat olduğunu söylüyorlar.

Mustafa Tülü ve Enes Çaldır, saatin maliyeti hakkında, "Japonya'dan, Danimarka'dan ve Amerika'dan distribütörlük için konuştuğumuz firmalar var. Bu ürünü çıkarmadan önce kapsamlı bir araştırma yaptık. Bu ürüne benzer bir ürün piyasada yok. O yüzden ürünümüze çok güzel bir ilgi var ve güzel geri dönüşler alıyoruz" diye konuşuyorlar.

Tarih:2017-09-30 08:17:36  Hit:841  Ekleyen: indirbak

<<|  >>EBA

android için eba uygulaması

EBA

iphone için eba uygulaması

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Scratch 2

eğlenceli animasyon yapma

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Sopcast - SopPlayer

canlı yayın izleme programı

ZOOM Cloud Meetings

yüksek kaliteli video sohbet uygul

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

Remini - photo enhancer

fotoğrafları güzelleştirme uygu

Behance

android proje arama

Ace Fishing: Wild Catch

android balık tutma

Facebook

mobil facebook programı

Magic Rampage

fantastik bir savaş oyunu

Pictoword

android için kelime tahmin oyunu

Mafia City

mafya oyunu android için

Marco Polo - Stay In Touch

görüntülü video sohbet uygulama