Türk Mühendislerden Akıllı Saat

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Donanim
Türk Mühendislerden Akıllı Saat

 Türk Mühendislerden Akıllı Saat

Gaziantep Teknokent'te 2 mühendis, 3 ay gibi kısa sürede hayata geçirdikleri akıllı saatle, dünyanın dört bir yanına ihracat yapmaya başladı.


Özel bir firmada mühendis olarak çalışan iki arkadaş, işlerinden ayrılarak Ar-Gex adında bir şirket kurdular.  İki kafadar mühendis, 3 ayda gerçekleştirmeyi başardıkları akıllı saat projesiyle dünyanın dört bir yanına ihracat yapmaya başladılar.

Mustafa Tülü ve Enes Çaldır isimli mühendislerin, "WatchX" adını verdikleri saate, en çok ilgi dünyaca ünlü teknoloji firmalarının bulunduğu Japonya ve ABD'den geliyor.TRT Haber Ajansının haberine göre, firmanın ortaklarından Tülü, Gaziantep Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun, elektrik, elektronik mühendisliği alanında da yüksek lisansına devam ediyor. Tasarım mühendisi Enes Çaldır ile kısa zaman önce yine beraber çalıştıkları iş yerinden ayrılarak "Argex" adlı firmayı kurmuşlar.

İki arkadaş "WatchX" fikrini gidecek bir yerleri olmadığı için işe gider gibi kafelerde geliştirmişler. 1 ay kadar sonra kahveden çıkarak ofislerini bir kütüphaneye taşımışlar. Bu zaman zarfında Gaziantep Teknopark'a başvurup ve bir kuluçka merkezinden küçük bir ofis tahsis ederek çalışmalarını burada sürdürmeye devam etmişler.

Azimli iki arkadaş, "WatchX" adını verdiklerini saatin "Arduino" kartıyla üretildiğini ve "Scracth" görsel programlama diliyle uyumlu bir akıllı saat olduğunu söylüyorlar.

Mustafa Tülü ve Enes Çaldır, saatin maliyeti hakkında, "Japonya'dan, Danimarka'dan ve Amerika'dan distribütörlük için konuştuğumuz firmalar var. Bu ürünü çıkarmadan önce kapsamlı bir araştırma yaptık. Bu ürüne benzer bir ürün piyasada yok. O yüzden ürünümüze çok güzel bir ilgi var ve güzel geri dönüşler alıyoruz" diye konuşuyorlar.

Tarih:2017-09-30 08:17:36  Hit:886  Ekleyen: indirbak
EBA

android için eba uygulaması

Among Us

windows için katil bulma oyunu

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

EBA

iphone için eba uygulaması

Express Files

hızlı dosya indirme programı

Scratch 2

eğlenceli animasyon yapma

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

FTP Manager Lite

ücretsiz ftp programı

Tango

android görüntülü sohbet

Game Backup Monitor

oynanan oyunları yedekleme

ManicTime

zaman yönetimi programı

Canlı Maç izle

süper lig özetleri izle

GroupMe

grup sohbet uygulaması

Mackolik

iphone için canlı maç sonuçlar

Everything

hızlı windows gezgini