TT Apple görünümlü tablet dağıtacak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  bilisim
TT Apple görünümlü tablet dağıtacak

 TT Apple görünümlü tablet dağıtacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi’ne talip olmak için yerli yazılım, tasarım ve işletim sistemi için kolları sıvayan Türk Telekom, Türkiye’de üretim yapacak şirket arıyor. Şirket, akıllı tabletler için Apple Macbook Air’in tasarımcısı ile çalışıyor.

lköğretim öğrencilerine 15 milyon tablet dağıtılmasını kapsayan Fatih Projesi’ndeki yerli üretim şartı Türk Telekom’u da harekete geçirdi. Motorola Xoom’u Türkiye’ye getirerek tablet pazarında etkili bir oyuncu olmayı amaçlayan Türk Telekom, yerli tablet için düğmeye bastı. World Finance dergisinin en iyi telekom uygulamaları ödülünü Londra Borsası’nda alan Türk Telekom Üst Yöneticisi Gökhan Bozkurt, Fatih Projesi’ne önem verdiklerini ve buna yönelik çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Gerçekten yerli niteliği kazanabilmesi için tabletin tasarımı ve işletim sisteminin Türkiye’de üretilmesi gerektiğine dikkat çeken Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, Türkiye’ye özgü bir tasarım için Apple Macbook Air’i yaratan tasarımcıyla çalıştıklarını söyledi.

YERLİ ANDROİD GELİYOR
Demircan daha önemli şart olan işletim sistemi konusunda da akıllı ürünlerde kullanılan Android’i Türkiye’ye uyarlayacak yerli yazılım TTdroid’i hazırlattıklarını da söyledi. Demircan “Yazılımı bize ait olacak. Türk Telekom tableti olacak. 2012’nin ilk çeyreğinde pilot üretime başlayacağız. Üretim tesisimiz olmadığı için Türkiye’de üretebilecek tüm firmalarla görüşeceğiz” dedi.

Tabletin Fatih Projesi’nin bir unsuru olduğuna dikkat çeken Bozkurt, tabletin çalışabilmesi için sadece 42 bin okulun yetmeyeceğini, ADSL bağlantısı için 600 bin sınıfa kadar fiber optik ağının ulaştırılması gerektiğini vurguladı. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, yeni server ve fiber optik altyapısı da kurulacağını kaydeden Bozkurt, bu altyapı projesine talip olduklarını ifade etti.

2012’de 2 milyar dolarlık yeni yatırım planladıklarını sözlerine ekleyen Bozkurt, bu yatırımların altyapı, yeni teknoloji ve çağrı merkezleri gibi alt başlıkları içereceğini ifade etti.Tarih:2011-10-20 18:57:47  Hit:572  Ekleyen: indirbak
EBA

android için eba uygulaması

Among Us

windows için katil bulma oyunu

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

EBA

iphone için eba uygulaması

Express Files

hızlı dosya indirme programı

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

Scratch 2

eğlenceli animasyon yapma

Among Us

android için katil bulma oyunu

Tango

android görüntülü sohbet

Ablo

Dünya çapında arkadaş edinme

DragonVillage

android için ejderha yönetme

VN Video Editor

android için video editör

Rise of Empires: Ice and Fire

ortaçağ savaş oyunu

Tales of Wind

arkadaş edin onlarla düşmanlara

ZEDGE

android için hazır uygulamlar