Tiktok'un Rakibi Shorts Yol Haritasını Açıkladı - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Mobil
Tiktok'un Rakibi Shorts Yol Haritasını Açıkladı

 Tiktok'un Rakibi Shorts Yol Haritasını Açıkladı

YouTube'un TikTok rakibi Shorts, nihayet şuan Amerika?da yayında.
Önce Hindistan'da kısa biçimli video özelliğini test ettikten sonra, YouTube Amerikada uygulamayı hizmete sundu.


Shorts
ABD'de kullanıma sunulması, kullanıcıların 15 saniyeden kısa dikey videoları çekmesine ve paylaşmasına olanak tanıyan yeni oluşturma araçları içerir. Bu öğelerin YouTube uygulamasında uygulanması bekleniyor ve önümüzdeki birkaç hafta içinde ABD'deki herkesin kullanımına sunulabilir.

Bu yeni özellikler, kullanıcıların kısa biçimli videoları doğrudan YouTube'un mobil uygulaması içinde çekmesine, düzenlemesine ve paylaşmasına olanak tanır. Özellikler arasında bir geri sayım sayacı, hız kontrolleri, filtreler ve videoda göründüğü gibi metin ekleme ve düzenleme özelliği bulunur.

Kullanıcılar, kısa videolardan oluşan bir bant ("raf") içindeki ana sayfada, uzun biçimli videoların altında ve belirli bir içerik oluşturucuya abone olurlarsa abonelikler sekmesinde Şortları bulabilir. YouTube ayrıca, mobil cihazlara özel bir Şort sekmesi eklemeyi test ediyor.

Shorts'da gezinmek, TikTok'ta gezinmeye benzer şekilde çalışır: Videolar döngüsü ve kullanıcılar bir sonrakine geçmek için yukarı doğru kaydırır. Bir Kısa paylaşıldıktan sonra izleyiciler onu beğenebilir, beğenmeyebilir ve yorum yapabilir. İçerik oluşturucular, bir Kısa açıklamasının içine hashtag'ler de ekleyebilir ve #Shorts'a dokunmak, bir izleyiciyi Şortlar açılış sayfasına getirir.

Eylül ayında bu özelliği duyurduğundan bu yana YouTube, Shorts ile deneyler yapıyor ve içerik oluşturucular, Insider'a platformun kısa videoları sessizce desteklediğini, kısa süreli etkileşimi artırdığını ve Shorts çıkmadan önce bazı kanallara erişim sağladığını söyledi.

"Oluşturma araçlarına sahip olmasanız bile, bir videoya '#Shorts' eklemek istiyorsanız, sistemimizin videolarınızı biraz daha fazla aramasını sağlayacak, dünya çapındaki içerik oluşturuculara söyledik," ürün Todd Sherman YouTube Shorts için kurşun dedi.

Sherman, "Bunu içerik oluşturucularla, izleyicilerle ve hatta daha fazla müzik endüstrisi ortağıyla inşa etmenin bizim için önemli olduğunu düşünüyorum" dedi. "Daha yeni başlıyoruz."

Lansman, YouTube'un kısa biçimli video kategorisinde TikTok, Instagram ve Snapchat ile rekabet etmeye çalıştığı bir zamanda geliyor.

Sherman, YouTube'un içerik oluşturucuların para kazanabileceği, yeni kitlelere ulaşabileceği ve sürdürülebilir işletmeler kurabileceği bir yer olması için özelliği geliştirmeye devam etmeyi planladığını söyledi.

Şortları TikTok, Makaralar ve Spotlight'tan ayıran özellikler

Önümüzdeki aylarda YouTube, Shorts'da platform genelinde videolardan ses kullanma özelliğini tanıtmayı planlıyor. YouTube, kullanıcıların bu özelliği videolara tepki vermek veya komedi skeçlerini yeniden canlandırmak için kullanmasını bekler. İçerik oluşturucular, uzun biçimli videolarının "yeniden karıştırılmasını" istemiyorlarsa bu özelliği devre dışı bırakabilirler.

Kısa bir videoyu görüntülerken, kullanıcıların bir videonun "ses pivot sayfası" adı verilen kaynak sesine bakabilmeleri beklenir. Bu sayfadan kullanıcılar bir şarkıyı kolayca izleyebilir veya bir sesin tam sürümünü dinleyebilir.

Ayrıca içerik oluşturucuların, bir Short'un oluşturulmasına neden olacak yeni bir "oluştur" düğmesini tıklayarak doğrudan YouTube müzik videolarından ses klipleri çekebilmeleri de bekleniyor.

Sherman, "Kısa biçimli bir ekosistem oluşturmamız önemli, ancak bu, gidip kaynakları bulabileceğiniz ve hatta YouTube Music ile bağlantılı içerik oluşturmayı başlatabileceğiniz YouTube ile bağlantılı olacak bir şey," dedi.

ABD'deki ilk lansmanın, Universal Music Group'un plak şirketleri ve yayıncılık şirketleri, Sony Music Entertainment and Publishing, Warner Music Group ve Warner Chappell Music dahil 250'den fazla plak şirketi ve yayıncıdan bir müzik kitaplığına sahip olması bekleniyor.

Sherman, daha fazla kullanıcı özelliği test ettikçe, Shorts ekibinin oluşturma araçlarını ve oynatma deneyimini geliştirmeye devam etmeyi planladığını söyledi.

YouTube içerik oluşturucuları, Shorts'dan para kazanabilecek mi?

YouTube içerik oluşturucularının Shorts özelliğiyle ilgili sorduğu en büyük soru, onlara önemli miktarda para kazanıp kazanamayacağıdır.

İçerik oluşturucular, genellikle YouTube'un İş Ortağı Programı aracılığıyla videolarına yerleştirilen reklamlardan YouTube'da para kazanır.

Sherman, "Şu anda yaptığımız şey, bundan para kazanmanın ne anlama geldiğine yeni bir bakış atmak," dedi. "Yeni bir video türü her ortaya çıktığında, genellikle yeni bir iş modeli gerektirir. Shorts'ın uzun biçimli YouTube'dan farklı olacağını düşünüyoruz. 10 veya 20 dakikalık videolara eklenen videodan önce ve videonun ortasında gösterilen reklamlar kısa biçimli videolara hemen uygulanmıyor. Bunun etrafında geliştirilecek yeni bir iş modeli olduğunu düşünüyorum. "

Örneğin, Snapchat'ın Spotlight'ı ve TikTok'un her biri, reklam geliri paylaşımına güvenmek yerine içerik oluşturuculara doğrudan sürekli olarak ödeme yapmaya adanmış programlar kurdu.

Sherman, "Yeni nesil mobil içerik oluşturucuları Shorts ile desteklemeye son derece kararlıyız ve gelecekte para kazanma seçeneklerinin nasıl görüneceği üzerinde aktif olarak çalışıyoruz," diye ekledi.


Tarih:2021-03-19 18:31:24  Hit:157  Ekleyen: indirbak

Tiktok'un Rakibi Shorts Yol Haritasını Açıkladı Pinterest
Oley.com

sanal iddaa uygulaması

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Express Files

hızlı dosya indirme programı

Proteus

Baskı Devre Şema Programı

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

EBA

android için eba uygulaması

Praat

ses analiz programı

Yandex.Browser

yandex web tarayıcı

Calibre

e-kitap Okuyucu

Canva

ios için görsel tasarım uygulama

Canva

android için görsel tasarım uygu

SnackVideo

eğlenceli video izle yada paylaş

Smule

android için kareoke uygulaması

Teamfight Tactics: LoL Strateji Oyu

android için hayatta kalma oyunu