Siteler yasaklanamayacak - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  internet
Siteler yasaklanamayacak

 Siteler yasaklanamayacak

Pirate Bay'in yeni teknolojisi, bir siteye erişimin asla tamamen yasaklanamayacağını kanıtlıyor.

The Pirate Bay'de görev alan geliştiriciler, yeni bir internet aracı üzerinde çalışıyorlar. Peer-to-peer teknolojisini kullanacak olan ve DNS gibi "klasik" sistemleri es geçmeyi planlayan bu yeni araç ile, internet sansürlerinin aşılması planlanıyor.


The Pirate Bay, yakın zamanda kendi tarayıcıları olan PirateBrowser'ı yayınlayarak, kendi internet siteleri ve yasaklanmış sitelere erişimi sağlamayı amaçlamıştı. Bu internet tarayıcısının yapımcıları, hedeflerini biraz daha büyülterek, bir tarayıcı aracı ve peer-to-peer teknolojisi ile klasik DNS'lerden farklı bir DNS kullanarak, internet siteleri ve yasaklı "server farm"larına ulaşımı kolaylaştırmayı düşünüyorlar.

Bir iç kaynağın konu hakkındaki sözleri "Amaç, tarayıcı benzeri bir istemci ile, engellenmiş veya el koyulmuş domainler ve IP engelleri gibi sansürlerin çevresinden dolaşmak. Bunu sağlayacak olan ise, bir sitenin tüm verilerini indirilebilir, P2P veri paketlerine dönüştürmek ve sonrasında bu verinin yerel olarak gözükmesi olacaktır." şeklinde.

Anlaşıldığı kadarıyla kullanılacak olan sistem BitTorrent'i temel alacak. Böylelikle internet sitesini "kaynaklardan" indirmek ve yerel olarak açmak mümkün olacak. İnternet sitesi, P2P ağı üzerinden yapılan güncellemeleri düzenli olarak kontrol edecek, yani internet sitesini her seferinde baştan indirmek gerekmeyecek. Tüm P2P sistemlerinde olduğu gibi bu sistemde de merkez bir IP adresi bulunmayacak ve veri, tüm kullanıcılar arasında dağılmış olacak. Bu sayede de engellenmiş sitelerin verilerine bile ulaşım mümkün olacak.

Her internet sitesi, özel bir anahtara sahip olacak ve sahte DNS sistemi doldurulacak. Site sahipleri, Bitcoin doğrulamasından geçmiş "domain" isimlerini, proje genel yayına başlamaya yakın olduğu zaman, "ilk gelen ilk alır" sistemi ile seçebilecekler.

Söylenene göre The Pirate Bay, Libtorrent, Webkit, SQlite v3 gibi açık kaynaklı teknolojiler ile bu projeyi ilerletecek. Tek başına kullanılabilen araç yakın zamanda aktif olacak iken, FireFox ve Chrome eklentileri üzerindeki çalışmaların da devam etmekte olduğu söyleniyor.

Tarih:2014-01-16 13:56:35  Hit:1182  Ekleyen: indirbak

Siteler yasaklanamayacak Pinterest
Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Dedi

sesli görüntülü haberleşme

Express Files

hızlı dosya indirme programı

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

EBA

android için eba uygulaması

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

Sopcast - SopPlayer

canlı yayın izleme programı

Kodu Game Lab

kolay oyun programlama

Likee

ios için müzik videosu hazırlama

HiNative

dil öğrenme ios için

Ice Crush

birleştir patlat oyunu

Microsoft Launcher

android cihazınızı kişileştiri

Funimate: Video Editor

ios için video klip hazırlama

eDreams

iphone için en uygun otel

Tennis Clash

online tenis oyunu ios için

Talking Tom Gold Run

sonsuz koşu oyunu ios için