Siteler yasaklanamayacak - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  internet
Siteler yasaklanamayacak

 Siteler yasaklanamayacak

Pirate Bay'in yeni teknolojisi, bir siteye erişimin asla tamamen yasaklanamayacağını kanıtlıyor.

The Pirate Bay'de görev alan geliştiriciler, yeni bir internet aracı üzerinde çalışıyorlar. Peer-to-peer teknolojisini kullanacak olan ve DNS gibi "klasik" sistemleri es geçmeyi planlayan bu yeni araç ile, internet sansürlerinin aşılması planlanıyor.


The Pirate Bay, yakın zamanda kendi tarayıcıları olan PirateBrowser'ı yayınlayarak, kendi internet siteleri ve yasaklanmış sitelere erişimi sağlamayı amaçlamıştı. Bu internet tarayıcısının yapımcıları, hedeflerini biraz daha büyülterek, bir tarayıcı aracı ve peer-to-peer teknolojisi ile klasik DNS'lerden farklı bir DNS kullanarak, internet siteleri ve yasaklı "server farm"larına ulaşımı kolaylaştırmayı düşünüyorlar.

Bir iç kaynağın konu hakkındaki sözleri "Amaç, tarayıcı benzeri bir istemci ile, engellenmiş veya el koyulmuş domainler ve IP engelleri gibi sansürlerin çevresinden dolaşmak. Bunu sağlayacak olan ise, bir sitenin tüm verilerini indirilebilir, P2P veri paketlerine dönüştürmek ve sonrasında bu verinin yerel olarak gözükmesi olacaktır." şeklinde.

Anlaşıldığı kadarıyla kullanılacak olan sistem BitTorrent'i temel alacak. Böylelikle internet sitesini "kaynaklardan" indirmek ve yerel olarak açmak mümkün olacak. İnternet sitesi, P2P ağı üzerinden yapılan güncellemeleri düzenli olarak kontrol edecek, yani internet sitesini her seferinde baştan indirmek gerekmeyecek. Tüm P2P sistemlerinde olduğu gibi bu sistemde de merkez bir IP adresi bulunmayacak ve veri, tüm kullanıcılar arasında dağılmış olacak. Bu sayede de engellenmiş sitelerin verilerine bile ulaşım mümkün olacak.

Her internet sitesi, özel bir anahtara sahip olacak ve sahte DNS sistemi doldurulacak. Site sahipleri, Bitcoin doğrulamasından geçmiş "domain" isimlerini, proje genel yayına başlamaya yakın olduğu zaman, "ilk gelen ilk alır" sistemi ile seçebilecekler.

Söylenene göre The Pirate Bay, Libtorrent, Webkit, SQlite v3 gibi açık kaynaklı teknolojiler ile bu projeyi ilerletecek. Tek başına kullanılabilen araç yakın zamanda aktif olacak iken, FireFox ve Chrome eklentileri üzerindeki çalışmaların da devam etmekte olduğu söyleniyor.

Tarih:2014-01-16 13:56:35  Hit:1207  Ekleyen: indirbak

Siteler yasaklanamayacak Pinterest
A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı

Oley.com

sanal iddaa uygulaması

Express Files

hızlı dosya indirme programı

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

EBA

iphone için eba uygulaması

dcm4che

hastane cd lerini açma

mBlock

blok tabanlı arduino programlama

Quizlet

ios için dil öğrenme

Quizlet

android için dil öğrenme

Reddit

iphone için reddit uygulaması

Kaave Falı

ios için kahve falı uygulaması

Tubi TV

ios için Ücretsiz TV ve Film izle

Twitter

iphone ipad için twitter uygulamas

YouTube

ios için youtube uygulaması

Tinder

ios chat programı