Pfizer aşısının koronavirüs bulaşmasını azalttığı görülüyor - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Bilim
Pfizer aşısının koronavirüs bulaşmasını azalttığı görülüyor

 Pfizer aşısının koronavirüs bulaşmasını azalttığı görülüyor

Araştırmalar, aşılanmış kişilerin vücutlarında aşılanmamış insanlara göre daha az virüs taşıma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Pfrizer
Araştırmacılar, bir aşının sadece insanların ciddi şekilde hastalanmasını engellemekle kalmayıp, koronavirüsün yayılmasını engelleyebileceğine dair gerçek dünyadaki ilk ipuçlarını alıyorlar.

İsrail'den araştırmacılar, 8 Şubat'ta medRxiv.org'da yayınlanan iki ayrı ön araştırmada, Pfizer aşıları ile aşılanmış ve hala koronavirüs bulaşmış kişilerin vücutlarında, aşılanmamış kişilere göre daha az virüs taşıdıklarını bildirdi.

Santa California Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalıklar araştırmacısı Marm Kilpatrick, aşılar virüsün yayılmasını azaltıyorsa, "aşılanmamış kişilerin bile çevrelerindeki aşılanmış insanlardan korunacağı anlamına gelir" diyor. Cruz. Daha fazla insan aşı yaptırdıkça, aşıdan önceki kadar çok insanı enfekte etmeyeceklerini söylüyor.

Aşıların bulaşmayı engelleme kabiliyetine ilişkin veriler yeni yeni ortaya çıkmaya başlasa bile, ABD halk sağlığı yetkilileri, virüse maruz kalan aşılanmış kişiler için karantina kılavuzlarını güncelledi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Pfizer veya Moderna'nın aşısının her iki dozunu aldıktan sonra iki haftadan üç aya kadar maruziyet meydana gelirse, karantinaya gerek yoktur. Bunun nedeni, aşıların COVID-19 semptomlarını önlemede oldukça etkili olmasıdır. ve hastalanan kişilerin virüsü bulaştırma olasılığının daha yüksek olduğu düşünülüyor.


Aşıların koronavirüs yayılmasını engelleyebileceğine dair yeni bulgu, İsrail'den gelen aşılama ve enfeksiyon verilerinden geliyor. Klinik bir deney, Pfizer'in aşısının COVID-19 semptomlarını önlemede yüzde 95 etkinliğe sahip olduğunu gösterdikten sonra, İsrailli sağlık yetkilileri, ülke nüfusunun büyük bir bölümünü, özellikle 60 yaş ve üstü kişileri hızla aşıladılar (SN: 11/18/20). Our World in Data'dan alınan verilere göre, 6 Şubat itibarıyla, o yaş grubundaki insanların yüzde 80'i her iki aşı dozunu almıştı, gençlerin ise yüzde 20'si. Nüfusun neredeyse yarısı en az bir doz aldı ve İsrail'deki enfeksiyon oranları ve hastaneye yatışlar düşüyor.

Aşılama çabasının viral bulaşmayı engelleyip engellemediğini merak eden araştırmacılar, 15.000'den fazla koronavirüs test örneğindeki virüs seviyelerini karşılaştırdı. Ekip, test edilenlerin aşı durumunu bilmiyordu. Ancak, genel merkezi MyHeritage Lab'da hesaplamalı biyolog Ella Petter, "Bu, popülasyonda iki farklı grubumuzun olduğu benzersiz bir noktaydı" diyor, muhtemelen aşı olan yaşlı insanlar ve daha genç insanlar yok. Veya COVID-19 testleri yapan İsrail, Yehuda.

Petter ve meslektaşları, 60 yaşın üzerindeki kişilerden koronavirüs için pozitif test edilen numunelerin, ortalama olarak koronavirüs seviyelerinin, aşılanma olasılığı daha düşük olan 40 ila 60 yaşlarındaki insanlardan alınan örneklerden daha düşük olduğunu buldu. Hesaplamalı analizler, aşı sunumunun, demografik veya yeni koronavirüs varyantları gibi faktörlerden ziyade iki grup arasındaki farklılıkları en iyi şekilde açıkladığını gösterdi (SN: 2/5/21).

Ayrı bir çalışmada, araştırmacılar, ilk Pfizer atışını takip eden 12 gün içinde enfekte olan ve COVID-19'a karşı çok az veya hiç korumaya sahip olmayan kişilerin vücutlarında 12'den fazla enfekte olanlara kıyasla dört kat daha fazla koronavirüs barındırdığını buldu. ilk atışlarından günler sonra.


Geçmişte yapılan araştırmalar, vücutta daha az virüs olduğunda, bir kişinin daha yüksek viral yükü olan insanlara kıyasla koronavirüsü başkalarına geçirme olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir. Halen enfekte olan aşılanmış kişilerin, aşılanmamış kişilere göre daha az virüse sahip olduğunu gösteren yeni bulgularla ele alındığında, veriler Pfizer aşısının koronavirüsün yayılmasını azaltabileceğini ima ediyor.

Aşılanan kişilerin virüsü bulaştırma olasılığı daha düşük gibi görünse de, ne kadar bulaşmanın hala olabileceği belirsizliğini koruyor. Bunun nedeni, insanların viral yükünün genel olarak büyük farklılıklar gösterebilmesidir; Kilpatrick, aşılanmış kişilerde viral yüklerde bildirilen düşüşün, COVID-19 hastalarında görülen viral düzey aralığına kıyasla küçük olduğunu söylüyor.

Ayrıca, çalışmaların, bir kişinin tek bir noktada ne kadar virüs taşıdığını temsil eden "viral yüklerin anlık görüntüsünü" gösterdiğini belirtmek de önemlidir. Viral yükü tüm enfeksiyon boyunca analiz etmek - ilk pozitif testten iyileşmeye kadar - bu süre zarfında bulaşıcılığın nasıl dalgalanabileceğini gösterir. Bu, araştırmacıların aşılamanın etkilerini daha iyi kavramalarına yardımcı olabilir, örneğin virüsü yakalayan bir kişinin aşı ile tam olarak korunmadan ne kadar süre bulaşıcı olabileceği gibi.

Kilpatrick, bağışıklık tepkisine fazladan bir destek veren ikinci dozun aşılanmış kişilerde viral yükleri daha da azaltıp azaltmayacağının belirsiz olduğunu söylüyor. Korumanın ne kadar süreceği de bilinmemektedir.

Yine de koronavirüs test örneklerinde gözlemlenen bu düşük viral yükler, aşılanan kişiler enfekte olsa bile, solunum damlacıkları ve aerosollerde çevreye daha az virüs salabileceklerini göstermektedir. Ve bu, aşılanmış kişilerin daha az bulaşıcı olabileceğini ima ediyor, ancak çalışmalar sadece Pfizer aşısı olan kişilere bakıyordu.

kaynak:https://www.sciencenews.org/article/coronavirus-covid-19-pfizer-vaccine-may-reduce-transmission

Tarih:2021-02-15 15:07:43  Hit:291  Ekleyen: indirbak
Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

dcm4che

hastane cd lerini açma

Mi Fit

ios için egzersiz uygulaması

Facebook Messenger

iphone için facebook

YouCam Perfect

ios için özçekim uygulaması

Lingvist

ios için ingilizce öğrenme

Zomato

ios için yemek ve restorant arama

Glovo

sipariş teslimat uygulaması

Pinterest

iphone resim video paylaşma

Yandex.Browser

iphone için yandex tarayıcı