Pardus yenilendi

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Program
Pardus yenilendi

Pardus yenilendi

Milli işletim sistemimiz Pardus'a yeni güncellemeler geldi. Yenilenen Pardus'ta masaüstü ortamı olarak XFCE 4.12 tercih edildi.


TÜBİTAK'ın geliştirdiği ve tek yerli işletim sistemimiz olan Pardus yenilendi. Yeni gelen güncelleme ve hata azaltıcı sürüm 17.0, Pardus'un resmi sitesinde yayınlandı. Yeni sürüm ile daha düşük sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyan Pardus, görsel olarak da güncellendi.

Pardus, Linux çekirdeği tabanlı çalıştığı için aslında tam olarak yerli demek yanlış belki. Sadece Linux çekirdeklerinde yapılan değişiklikler ile Linux'a benzeyen ama ondan farklı bir işletim sistemi haline geliyor. Linux Çekirdeği 4.9.0 güncellemesiyle kendini de güncelleyen sistem, Firefox, LibreOffice, Thunderbird, VLC Media Player gibi uygulamalarda da sorunsuz destek veriyor. İşte o programların desteklenen sürümleri:

  • Firefox 52.2
  • VLC Media Player 2.2.6
  • LibreOffice 5.2.7
  • Thunderbird 45.8.0
  • OpenJDK 8 Java RE
Sistem yeni gelen güncelleme tlp yazılım türlerini desteklediğiniden dolayı, laptoplarda pil ömrü süresini arttırıyor ve pil ömrü arttırıcı programlara da destek sunabiliyor. Paket iyileştirmelerinde ise Debian tabanlı çalışıyor. Debian sayesinde daha güvenilir ve hızlı çalıştığı da iddia ediliyor.
Pardus 17.0'ın desteklediği ağ üzerinden kurulum özelliği ile birden fazla cihaza, bu cihazların bulunduğu kurum veya kuruluşlara aynı anda kurulum yapılabiliyor. Yani zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlayabiliyorsunuz.

Türk işletim sistemi Tübitak destekli Türk işletim sistemi,Fatih projesiyle kendini daha da çok geliştirdi. artık ev kullanıcıları hedefliyor. kullanımı çok kolaylaştı.

Tarih:2017-07-05 22:27:06  Hit:926  Ekleyen: indirbak

<<|  >>EBA

android için eba uygulaması

EBA

iphone için eba uygulaması

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Scratch 2

eğlenceli animasyon yapma

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Sopcast - SopPlayer

canlı yayın izleme programı

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

ZOOM Cloud Meetings

yüksek kaliteli video sohbet uygul

DragonVillage

android için ejderha yönetme

Clash of Kings

android kale savunması

FaceApp

android için yüz değiştirme

Tales of Wind

arkadaş edin onlarla düşmanlara

MuseScore

müzik ve notasını bul çal

Tantan

android için arkadaş bulma

3D Tuning

android araç motifiye

Glovo

sipariş teslimat uygulaması