Thonny logo Thonny 3.3.13

thonny-3.3.13.exe
17 MB

Dil en

lisans:  Ücretsiz

Yeni başlayanlar için Python IDE,Python öğrenmeniz için hazırlanmış program. Thonny yerleşik Python  ile birlikte gelir, bu nedenle sadece bir basit yükleyiciye ihtiyaç vardır ve siz programlamayı öğrenmeye hazırsınız. (Gerekirse ayrı bir Python kurulumu da kullanabilirsiniz.) İlk kullanıcı arayüzü, yeni başlayanların dikkatini dağıtabilecek tüm özelliklerden arındırılmıştır.


İlk düzen
Sorunsuz değişkenler. Merhaba dünyalarla işiniz bittiğinde, Görünüm → Değişkenler'i seçin ve programlarınızın ve kabuk komutlarınızın Python değişkenlerini nasıl etkilediğini görün.

Değişkenler tablosu
Basit hata ayıklayıcı. F5 yerine Ctrl + F5 tuşlarına basın ve programlarınızı adım adım çalıştırabilirsiniz; kesme noktasına gerek yoktur. Büyük adım için F6'ya, küçük adım için F7'ye basın. Adımlar, yalnızca kod satırlarını değil, program yapısını da takip eder.

İfadelerde adım adım ilerlemek
İfade değerlendirmesinden geç. Küçük adımlar kullanırsanız, Python'un ifadelerinizi nasıl değerlendirdiğini bile görebilirsiniz. Bu açık mavi kutuyu, Python'un alt ifadeleri değerleriyle parça parça değiştirdiği bir kağıt parçası olarak düşünebilirsiniz.

İfade değerlendirmesinin görselleştirilmesi
İşlev çağrılarının aslına uygun temsili. Bir işlev çağrısına adım atmak, ayrı yerel değişkenler tablosu ve kod işaretçisi ile yeni bir pencere açar. Özyinelemeyi anlamak için işlev çağrılarının nasıl çalıştığını iyi anlamak çok önemlidir.

Çağrı çerçevelerinin görselleştirilmesi
Sözdizimi hatalarını vurgular. Kapatılmamış alıntılar ve parantezler, yeni başlayanların en yaygın sözdizimi hatalarıdır. Thonny'nin editörü bunları tespit etmeyi kolaylaştırıyor.

Sözdizimi hatalarının görselleştirilmesi
Kapsamları açıklar. Değişken oluşumlarını vurgulamak, size aynı adın her zaman aynı değişken anlamına gelmediğini hatırlatır ve yazım hatalarını tespit etmeye yardımcı olur. Yerel değişkenler, küresellerden görsel olarak ayırt edilir.

Yerel ve küresel isimler görsel olarak ayırt edilir
Referansları açıklama modu. Değişkenler başlangıçta basitleştirilmiş modele göre sunulur (ad → değer), ancak daha gerçekçi bir modele geçebilirsiniz (ad → adres / kimlik → değer).

Değişkenler tablosu ve değerler tablosu
Kod tamamlama. Öğrenciler, kod tamamlama yardımıyla API'leri keşfedebilirler.

Kod tamamlama
Başlangıç ??dostu sistem kabuğu. Fazladan paketler yüklemek veya komut satırında Python'u kullanmayı öğrenmek için Araçlar → Sistem kabuğunu aç'ı seçin. PATH ve diğer Python yorumlayıcıları ile olan çatışmalar Thonny tarafından halledilir.

Python komutları için hazırlanmış sistem kabuğu
Temiz ve anlaşılır pip GUI. 3. parti paketlerin daha da kolay yüklenmesi için Araçlar → Paketleri yönet'i seçin.

Thonny


Kodu Game Lab

Kodu Game Lab

kolay oyun programlama
Scratch

Scratch

eğlenerek programlama öğrenme
KiCad

KiCad

elektronik devre çizim programı
Rust

Rust

basit programlama dili

A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı

gedex

özel eğitim için interaktif uygu

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

Counter-Strike

3d Savaş ve Terrörist Oyunu

TJK Mobil

Türkiye at yarışları takip ve b

Devamı

Bu ay en çok indirilen programların tümü