Marsta su iç kısımlarda kalmış - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Bilim
Marsta su iç kısımlarda kalmış

 Marsta su iç kısımlarda kalmış

Yapılan araştırmalara göre Mars gezegeninde su var. Peki bu su  atmosferi çok zayıf olmasına rağmen H2O nasıl uzaya uçup gitmedi. Bilim insanları bunu suyun iç kesimlerde kaldığını böylece kaybolmadığını söylüyorlar.
mars-su

Bir okyanusun değerindeki su, Mars yüzeyinin altındaki minerallerde gizleniyor olabilir, bu da Kızıl Gezegenin neden kuruduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Bir zamanlar göllere ve nehirlere ev sahipliği yapan Mars artık soğuk bir çöldür. Bilim adamları tipik olarak Mars'ın suyunun gezegenin atmosferinden uzaya doğru yayıldığını sandılar. Ancak NASA?nın MAVEN yörünge aracı gibi bir uzay aracı tarafından yapılan atmosferik su kaybı ölçümleri, Mars?ın kayıp sularının tamamını hesaba katmak için yeterli değil. Bu, Atlantik Okyanusu'nun hacminin yarısından fazlasıdır.

Araştırmacılar 16 Mart'ta Science dergisinde yayınlanan bir rapora göre, Mars'ın içinde, yüzeyinde ve atmosferinde hareket eden suyun bilgisayar simülasyonları, Kızıl Gezegen'in su moleküllerinin çoğunun gezegenin kabuğundaki minerallerin kristal yapılarının içine yerleşmiş olabileceğini gösteriyor.

mars-yuzeyi
Çalışmada yer almayan Houston'daki Rice Üniversitesi'nde gezegen jeoloğu olan Kirsten Siebach, bu bulgunun "Mars'ta su kaybı için gerçekten önemli bir mekanizmaya odaklanılmasına yardımcı olduğunu" söylüyor. "Kabuk minerallerinde hapsolmuş su, uzaya su kaybı kadar eşit derecede önemli olabilir ve potansiyel olarak daha önemli olabilir."

16 Mart'ta sanal Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı'nda bir basın konferansında sonuçları sunan Scheller, suyun Dünya'daki minerallerin içinde kilitlendiğini söylüyor. Ancak Mars'tan farklı olarak, bu yeraltı suyu sonunda volkanlar tarafından atmosfere geri püskürtülür. Bu fark, bir kayalık gezegenin neden gür, ıslak ve yaşanabilir, diğerinin ise kurak bir çorak arazi olduğunu anlamak için önemlidir.

R.I., Providence'daki Brown Üniversitesi'nde gezegen jeoloğu olan Jack Mustard, Mars'ın yeraltı suyunun geleceğin kaşifleri tarafından çıkarılabileceğini söylüyor. Mars'ta en kolay erişilebilen su, kutup buzullarında olabilir (SN: 9/28/20). Ancak "buzu almak için, [yüksek enlemlere] çıkmanız gerekiyor - biraz soğuk, orada yaşamak daha zor," diyor Mustard. Minerallerden su çıkarılabiliyorsa, ekvatora daha yakın sıcak iklimlerde insan kolonilerini destekleyebilir.

Tarih:2021-03-18 23:46:16  Hit:349  Ekleyen: indirbak
Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

Oley.com

sanal iddaa uygulaması

KMSpico

windows ve office lisanslama

TÜVTÜRK

Araç muayene uygulaması

KAYAK Flights, Hotels

en uygun otel bulma

High Heels!

android için topuklu ayakkabılarl

Epic Seven

yeni dünya savaş oyunları

REFACE

yüz değiştirme android için

Trip.com

uygun otel,uçak, tren fiyatları

Grow Castle

kale savunma oyunu android için

Idle Miner Tycoon: Gold

android için madencilik oyunu