Marsta Bilinmeyen Organik Moleküller Bulundu - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Bilim
Marsta Bilinmeyen Organik Moleküller Bulundu

 Marsta Bilinmeyen Organik Moleküller Bulundu

NASA'nın Merak gezgini, yeni bir yerleşik deney kullanarak, Mars'ta daha önce tespit edilmemiş organik moleküllerin izlerini keşfetti.


Kumda tanımlanan organik moleküllerin hiçbiri kesin yaşam belirtilerine sahip değil, ancak gezicinin delmesini gerektirmeyen yeni tekniğin, karbon bazlı moleküllerin kanıtlarını aramak söz konusu olduğunda etkili bir araç olduğunu öne sürüyorlar. bildiğimiz anlamda yaşam için önemli yapı taşlarıdır.

Marsta Bilinmeyen Organik Moleküller Bulundu

The wet-lab  deneyi, Curiosity'nin 2016'nın sonunda kızıl gezegende yaşam belirtileri ararken yolda mecazi bir tümseğe çarpmasından sonra gerçekleşti.

Gezici, Sharp Dağı'nın tabanındaki Mars kayasını örneklemeye hazırlanırken, matkabı aniden çalışmayı durdurdu.

Sorun çözülene kadar göreve ara vermek yerine, NASA'daki araştırmacılar vites değiştirdiler.

Kaya örneklerini toz haline getirmek yerine, Ogunquit Plajı'nda önceden toplanmış olan biraz gevşek kum, Curiosity'nin 'ıslak kimya laboratuvarına' getirildi.

Bu yerleşik laboratuvar, her biri yalnızca bir kez kullanılabilen yalnızca dokuz fincan çözücü içerir, bu nedenle araştırmacıların nihayetinde hangi örnekleri seçecekleri konusunda gerçekten seçici olmaları gerekir.

Mars kayasındaki organik bileşikleri tespit etmek çok zordur, çünkü bir kez ısıtıldıklarında daha basit moleküllere ayrılırlar.

Bununla birlikte, bu organik bileşikler önce diğer kimyasallarla reaksiyona girerse, analiz için bir gaz kromatografına ve kütle spektrometresine bozulmadan girme olasılıkları daha yüksektir. Bu nedenle, Merak'ın dokuz fincan çözücüsü.

Mars'taki toprağı kendi gezegenimizin rahatlığında hızlı bir şekilde analiz etmemizi sağlayan akıllıca tasarlanmış bir sistemdir. Yine de 2016'nın sonlarında, hiçbir zaman teste tabi tutulmamıştı.

NASA'daki ekip, Ogunquit'ten gelen kumun organik olarak zengin olmasını beklemiyordu, ancak gezegende sondaj yapmaya devam edebileceklerinden emin değillerdi, bu yüzden denemeye değerdi.

Ogunquit kumu için ilk mührü kıran araştırmacılar, amonyak ve benzoik asit dahil olmak üzere çeşitli organik bileşikler buldular. Organik bileşiklerin bazıları daha önce Mars'ta hiç tanımlanmamıştı.

Şimdi, birkaç yıl sonra, sonuçlar hakem tarafından gözden geçirildi ve yayınlandı.

Yukarıda bahsedildiği gibi, bu organik moleküllerin varlığı kesin olarak Mars'ta bir zamanlar yaşam olduğu ve numunede hiçbir amino asit türevinin tespit edilmediği anlamına gelmez.

Ancak heyecan verici olan şey, bu yeni tekniğin artık delme yeteneği olmadan bile yaşam belirtileri aramak için kullanılabilmesidir.

NASA'nın astrobiyolog Maëva Millan liderliğindeki NASA araştırma ekibi, "Mars'taki bu türevlendirme deneyi, Mars örneklerinde bulunan moleküllerin envanterini genişletti ve biyotik veya prebiyotik alaka düzeyine sahip polar organik moleküllerin aranmasını daha da sağlamak için güçlü bir araç gösterdi" diye yazdı. Goddard Uzay Uçuş Merkezi ve Georgetown Üniversitesi.

Sonunda, Dünya'daki mühendislerin Curiosity'nin matkabını tamir edip tekrar harekete geçirmesi bir yıldan fazla sürdü, ancak o zamana kadar ıslak kimya kaplarının işe yarayabileceğini biliyorduk.

2019'a gelindiğinde, ikinci kap, Sharp Dağı'ndan bir kil içeren kaya örneği için kullanılmaya hazırdı. Yakında sadece Mars'ta değil, Dünya'da da başka analizler yapılacak.

NASA, 2030'larda Curiosity'nin geri kalan örneklerini toplamak için bir görev yürütmeyi planlıyor, böylece kendi gezegenimizde daha dikkatli bir şekilde analiz edilebiliyorlar.

Çalışma Nature Astronomy'de yayınlandı.

Tarih:2021-11-05 21:44:55  Hit:203  Ekleyen: indirbak
A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı

gedex

özel eğitim için interaktif uygu

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

At Yarışı Tahmin ve Analiz Progr

at yarışı tahmin programı

TJK Mobil

Türkiye at yarışları takip ve b

Devamı

Bu ay en çok indirilen programların tümü

Flightradar24 Flight Tracker

uçuş takip uygulaması

Knights Dragons

android rpg savaş oyunu

Adobe Spark Post

gelişmiş grafik tasarım oluştur

World of Tanks Blitz

tank savaşları android için

Warpath

savaş oyunu android için

Edmodo

android öğretmen öğrenci payla

Smule

android için kareoke uygulaması

Dragon Storm Fantasy

ejderhalı savaş oyunu