Kırılmaz Ekranlar İçin Mükemmel Malzemeyi Bulmuş Olabilir - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Mobil
Kırılmaz Ekranlar İçin Mükemmel Malzemeyi Bulmuş Olabilir

 Kırılmaz Ekranlar İçin Mükemmel Malzemeyi Bulmuş Olabilir

Akıllı telefon teknolojisi son yıllarda hızla gelişti ve bize daha fazla pil ömrü, daha iyi performans ve gelişmiş fotoğraf çekme özellikleri sağladı - ancak yine de, ekranların kırılmasını önleyemiyor.


Bilim adamları, en yüksek kalitede parlaklık ve netliğin yanı sıra mükemmel güç sunan ve geleceğin telefonlarına, televizyonlarına ve dizüstü bilgisayarlarına takılabilecek kurşun halojenür perovskit (LHP) ekranların geliştirilmesinde cesaret verici ilerleme kaydettiler.

Kırılmaz Ekranlar İçin Mükemmel Malzemeyi Bulmuş Olabilir

Nanokristal bazlı malzeme, uzun süredir ekranlar için bir temel olarak umut vaat ediyor olsa da, ışığa, ısıya ve suya karşı çok hassastır. Şu anda, yalnızca bir laboratuvarın nadir atmosferinde bir ekran teknolojisi olarak çalışıyor.

Sadece bu değil, aynı zamanda bir tüketici elektroniği ürünü için ideal olmayan toksik metal iyonlarını sızdırma eğilimi de var. LHP ekranlarla ilgili en son araştırma, LHP malzemesini camın içine hapsederek bu sorunların çoğunu çözüyor.

Avustralya'daki Queensland Üniversitesi'nden kimya mühendisi Jingwei Hou , "Kimya mühendisleri ve malzeme bilimcilerinden oluşan ekibimiz, nanokristalleri gözenekli cama sarmak veya bağlamak için bir süreç geliştirdi" diyor .

"Bu süreç, malzemeyi stabilize etmek, verimliliğini artırmak ve toksik kurşun iyonlarının malzemelerden sızmasını engellemek için anahtardır."

Bonus puan nanokristal tabanlı Perovskite malzeme de biliyoruz eğer baktı ediliyor güneş panelleri için üstün bir sonraki nesil üs olarak. Sadece bir ekran olarak çalışmakla kalmaz, aynı zamanda güneş ışığını elektriğe dönüştürmek için de uyarlanabilir.

Yeni çalışma raporunun arkasındaki araştırmacılar, bitmiş prototip ürün, ısıya, ışığa, havaya ve neme maruz kaldığında "yüksek stabilite" gösteriyor ve 10.000 saat suya daldırıldıktan sonra lüminesansının yüzde 80'ini koruyabildi.

Burada henüz çok erken aşamalardayız. Teknolojinin kırılmaz telefon ekranları yapmaya hazır hale gelmesi yıllar alacak, ancak camın eklenmesi bilimi birkaç önemli adım daha ileriye taşıyor.

Hou, "Şu anda QLED veya kuantum nokta ışık yayan diyot ekranlar, görüntü görüntüleme ve performans açısından en iyi performans gösterenler olarak kabul ediliyor" diyor . "Bu araştırma, çarpıcı görüntü kalitesi ve gücü sunarak bu nanokristal teknolojisini geliştirmemizi sağlayacak."

Laboratuarda kavram kanıtı ile bitmiş bir ürün arasındaki süre önemli kalsa bile, malzeme bilimcileri ekran teknolojisi açısından büyük ilerlemeler kaydetmeye devam ediyor.

Bilim adamları, ilk etapta çatlayamayan ekranlar geliştirmenin yanı sıra, kırıldığında kendini iyileştirebilen ekran teknolojisi de geliştiriyorlar . Yine de, malzemelerin büyütülmesi ve seri üretilmesi zaman alıyor.

Bu son çalışmada detaylandırılan araştırma, perovskite araştırmasının tüm yönlerine fayda sağlamalıdır - sadece elektronik ekranlarda kullanımı için değil, aynı zamanda bir güneş panelinin parçası olarak dağıtmak için daha kararlı ve pratik hale getirmek için.

Queensland Üniversitesi'nden kimya mühendisi Vicki Chen , "Bu nanokristalleri daha sağlam hale getirmekle kalmayıp, fantastik ışık emisyon verimliliği ve son derece arzu edilen beyaz ışık LED'leri ile onların opto-elektronik özelliklerini ayarlayabiliriz" diyor .

"Bu keşif, enerji dönüşümü ve kataliz için yeni nesil nanokristal-cam kompozitlerin önünü açıyor."

Tarih:2021-11-07 00:00:54  Hit:337  Ekleyen: indirbak
A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı

gedex

özel eğitim için interaktif uygu

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

At Yarışı Tahmin ve Analiz Progr

at yarışı tahmin programı

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Devamı

Bu ay en çok indirilen programların tümü

Flightradar24 Flight Tracker

uçuş takip uygulaması

Knights Dragons

android rpg savaş oyunu

Adobe Spark Post

gelişmiş grafik tasarım oluştur

World of Tanks Blitz

tank savaşları android için

Warpath

savaş oyunu android için

Edmodo

android öğretmen öğrenci payla

Smule

android için kareoke uygulaması

Dragon Storm Fantasy

ejderhalı savaş oyunu