İŞTE BİLGİSAYAR KORSANLARININ ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  
İŞTE BİLGİSAYAR KORSANLARININ ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

 İŞTE BİLGİSAYAR KORSANLARININ ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

İSTANBUL (İHA) - Bilgisayar korsanları her gün binlerce bilgisayarın yönetimini ele geçiriyor, verileri çalıyor, kimlik bilgilerine ulaşıyor. Peki bu korsanlar nasıl çalışıyor ve nasıl para kazanıyor?
ABD'nin saygın gazetelerinden Washington Post'ta yer alan bir habere göre "hacker" olarak bilinen casusların en büyük tutkusu başkalarının bilgisayarlarını ele geçirmek. Her gün binlerce bilgisayarı çökerten ya da yönetimini ele geçirerek verilere el koyan bilgisayar korsanlarının en büyük kozu çevrim içi yapılan ikili görüşmeler. Bilgisayarınızın güvende olduğunu düşünüyorsanız bir kez daha gözden geçirin.
Gazeteye göre İnternet sitelerinde paylaşıma açılmış halde dolaşan "hack" programları ile istedikleri kişinin bilgisayarına girmek bilgisayar korsanları için günlük aktivite halini almış durumda. Profesyoneller kendi programlarını kendileri yazarken, sanal korsanlığa yeni adım atanlar, paylaşımdaki programları kullanıyor. "Trojan" diye adlandırılan ve gönderildiği bilgisayarın içeriğini uzaktan yönetmeyi sağlayan virüsler korsanlar tarafından saldırı silahı olarak kullanılıyor.
21 yaşındaki bir hacker Washington Post'a yaptığı itirafta, tüm dünyada 2 bin ayrı bilgisayara girdiğini açıkladı. Öncelikle yazdığı programı, kurbanın bilgisayarına gönderdiğini söyleyen hacker daha sonra virüsün tüm bilgisayara yayılması için bir süre beklediğini ve ardından, karşı taraftaki bilgisayarın bir köleye dönüştüğünü belirtiyor. Bu aşamadan sonra bir dizi komut yardımıyla, kurbanın tüm bilgileri ele geçiriliyor ve e-posta bombardımanıyla çeşitli veriler -ki genellikle pornografik görüntüler- transfer ediliyor. Bu onun günlük işlerinden bir tanesi ve yalnızca 2 dakikasını alıyor. 2 hafta sonunda da 300 dolarlık bir çek, yapmış olduğu hizmet karşılığında, çevrimiçi pazarlama yapan bir şirket tarafından hesabına yatırılıyor. "Spam" olarak isimlendirilen ve istenmemesine rağmen kutusunun tamamını dolduran bu e-postalar aynı zamanda hackerın da cebini doldurmuş oluyor.
Gelir getiren diğer bir yöntem de genellikle büyük şirketlere yönelik düzenlenen web sitesi saldırıları. Şirketin web adresini ele geçiren hackerlar, buna son vermek için şirketten para talep ediyor, istekleri kabul edilmezse de siteyi bloke ediyor ve erişimi engelliyor.
Kullanıcıların bilgisi dışında bilgi toplayan ve onları zarara uğratan bu tür olayların sayısı giderek artıyor. American Online adındaki firmanın yaptığı incelemelere göre, çevrimiçi olan 4 -5 bilgisayar kullanıcılarının bilgisi dışında aynı kişi tarafından yönetilebiliyor.
Bu olayların önüne geçmek için yıllık cirosu 2 milyar doları bulan bir güvenlik yazılımı sektörü oluşmuş durumda. Her yeni çıkan virüsle birlikte virüs koruma yazılımı geliştiren firmalar da virüsü engelleyecek yeni yazılımlar geliştirmeye koyuluyor.
Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanları konuya hassasiyet gösterirken, geçtiğimiz günlerde yakalanan Güney Kaliforniyalı bilgisayar korsanının bugüne dek 400 binden fazla bilgisayarı çökerttiği biliniyor. 20 yaşındaki korsan Amerikan Deniz Kuvvetleri'nin bilgisayarına da girerek gizli bilgilere ulaşmıştı.
Öte yandan tüm bunlardan korunmanın yolu olarak görülen virüs koruma yazılımları ne yazık ki her zaman olumlu sonuç vermiyor. Uzmanlar, bu yazılımlarla birlikte bilgisayarda mutlaka bir güvenlik duvarı (firewall) ve deepfreezer programının yer alması, ayrıca düzenli olarak virüs güncellemesi yapılması gerektiğini vurguluyor.

Tarih:2006-02-24 00:00:00  Hit:1439  Ekleyen: indirbak
EBA

android için eba uygulaması

Among Us

windows için katil bulma oyunu

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

EBA

iphone için eba uygulaması

Express Files

hızlı dosya indirme programı

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

Scratch 2

eğlenceli animasyon yapma

Among Us

android için katil bulma oyunu

Tango

android görüntülü sohbet

Ablo

Dünya çapında arkadaş edinme

DragonVillage

android için ejderha yönetme

VN Video Editor

android için video editör

Rise of Empires: Ice and Fire

ortaçağ savaş oyunu

Tales of Wind

arkadaş edin onlarla düşmanlara

ZEDGE

android için hazır uygulamlar