Ingenuity yine uçtu - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Bilim
Ingenuity yine uçtu

 Ingenuity yine uçtu

NASA'nın Ingenuity helikopteri üçüncü uçuşunu Pazar günü Mars yüzeyinde başarıyla gerçekleştirdi.

Helikopter, geçen Pazartesi Mars'tan kalktığında ve gezegenin yüzeyinden 3.05 metre yüksekte yükseldiğinde uzay uçuşu tarihini yazdı. Daha önce hiç bir uzay aracı başka bir gezegende kontrollü ve güçlü bir uçuş gerçekleştirmemişti.
Ingenuity yine uçtu
Sonra Perşembe günü, Ingenuity daha da yükseğe uçtu - 5 metre (16 fit) - ve ilk kez yana doğru hareket etti.

Pazar günkü uçuş, Ingenuity'nin bugüne kadarki en cesur gezisiydi.

NASA, helikopterin yerel Mars saatine göre 13: 31'de ET veya 12: 33'te kalktığını söyledi.


Araç saniyede 2 metre yükseklik kazanmayı başardı. Saatteki hızını 8 kilometreye çıkarmayı başarıd. Rekolarlar kırmaya devam ediyor.

50 metre kuzey yönüne gidip tekrar olduğu yere geri geldi.

Projenin program yöneticisi David Lavery ucuşların planlandığı şekilde devam ettiğini söyledi.

Tüm uçuş yaklaşık 80 saniye sürdü.

Ingenuity'nin baş pilotu Havard Grip, geziden önce Cuma günü "Üçüncü uçuş, Ingenuity'nin gökyüzünde özgürlüğü deneyimlemeye başlayacağı büyük bir adımdır" dedi.
Ingenuity'nin ekibi helikopteri, düşse bile sınırlarını zorlamayı planlıyor

Yaratıcılık, diğer gezegenlerde havadan keşif yapmanın mümkün olduğunu kanıtladı, ancak misyonu henüz bitmedi. Şimdi NASA, gelecekteki uzay helikopteri çabalarına bilgi vermek için olabildiğince fazla uçuş verisi elde etmek istiyor.Önümüzdeki iki hafta içinde en fazla iki uçuşta, Ingenuity'nin kontrolörleri helikopteri gidebildiği kadar uzağa ve hızlı bir şekilde itmeyi planlıyor. Süreçte, Ingenuity'nin çökmesini bekliyorlar.

Ingenuity proje yöneticisi MiMi Aung, yakın tarihli bir basın brifinginde, "Rotor uçak uçuşlarını gerçekten sınıra zorlamak ve bundan gerçekten öğrenmek ve bilgi almak istiyoruz" dedi.

NASA'nın web sitesine göre, beşinci ve son girişim Ingenuity'yi Mars'ın 300 metre (980 fit) zemininde yanal olarak alabilir. Ancak Aung, onu 600 metreden (2,000 fit) fazla itmeyi "çok seveceğini" söyledi.

Aung, 9 Nisan'da yaptığı ön kontrol brifinginde, beşinci uçuşta helikopterin "güvenli bir şekilde iniş yapma olasılığının düşük olacağını, çünkü araştırılmamış alanlara gitmeye başlayacağımızı" söyledi.

Hızlandırmak, helikopterin mekaniğini ve navigasyon sistemini de zorlayacaktır.

Aung, "Kötü bir iniş yaparsak, bu görevin sonu olur," dedi. "Yaşam süresi, hemen hemen ne kadar iyi indiğine göre belirlenecek."
Son iki uçuş için yaklaşan bir son tarih

Ingenuity'nin uçuşları, Mars'ın bazı kısımlarını ve gezginlerin erişemeyeceği diğer gezegenleri keşfedebilecek gelecekteki uzay helikopterlerinin potansiyeline sadece bir bakış sunuyor. Mağaralar, kanyonlar, dağlar ve kayalık arazilerin tümü, yeni nesil uzay-insansız hava aracı kaşiflerinin alanı olabilir.

Ancak 2 kilogramlık (4,5 pound) helikopter - kabaca bir doku kutusu büyüklüğünde - yaklaşan bir son teslim tarihine yaklaşıyor.

Bir yazılım sorununun neden olduğu hazırlıklar ve gecikme, NASA'nın beşe kadar uçuş gerçekleştirmek için 30 günlük penceresinin ilk iki haftasını tüketti.

Ingenuity'yi Mars'a taşıyan keşif aracı Perseverance'ın ana uzaylı fosil avı görevine devam etmesi için iki haftadan az bir süre kaldı.

Aung Pazartesi günü yaptığı açıklamada, planlandığı gibi beş uçuşun hepsinde sıkışma için yeterli zaman olması gerektiğini söyledi.

Tarih:2021-04-26 18:45:31  Hit:580  Ekleyen: indirbak
A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Oley.com

sanal iddaa uygulaması

gedex

özel eğitim için interaktif uygu

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

Devamı

Bu ay en çok indirilen programların tümü

Disk Drill

windows dosya kurtarma

Easy Cut Studio

resimleri svg ye dönüştürme

ACDSee Pro

gelişmiş resim görüntüleyici

USB Safeguard

usb şifreleme

IMatch

fotoğrafları kategorilendirme

Rush

küre topunla engellere çarpmadan

Rush

küre topunla engellere çarpmadan

Rave

android video izle sohbet et