Kuş gribinden Meksikda Bir Kişi Ölmüş - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Yaşam

 Kuş gribinden Meksikda Bir Kişi Ölmüş

Dünya Sağlık Örgütü Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Meksika'da H5N2 varyantı ile enfekte olduğu doğrulanan ilk vakada bir kişinin kuş gribinden öldüğünü söyledi.
Kuş gribinden Meksikda Bir Kişi Ölmüş

 Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı açıklamada, 24 Nisan'da ateş, nefes darlığı, ishal ve mide bulantısı geliştirdikten sonra hayatını kaybeden 59 yaşındaki kişinin "kümes hayvanları veya diğer hayvanlara maruz kalma geçmişi" ve "temelde birden fazla tıbbi rahatsızlığı" bulunmadığı belirtildi.

 Açıklamada, Meksika Eyaleti sakininin Mexico City'de hastaneye kaldırıldığı ve aynı gün hayatını kaybettiği belirtildi.

 Dünya Sağlık Örgütü, bunun "küresel olarak bildirilen, laboratuvarca doğrulanmış ilk insanda influenza A(H5N2) virüsü enfeksiyonu vakası" olduğunu ekledi.

 Meksika sağlık yetkilileri, laboratuvar testleri yaptıktan sonra teyit edilen vakayı 23 Mayıs'ta BM sağlık kurumuna bildirdi.

 Dünya Sağlık Örgütü, Meksika'daki kümes hayvanlarında H5N2 vakalarının bildirilmesine rağmen virüse maruz kalma kaynağının bilinmediğini söyledi.

 BM sağlık kurumuna göre, Mart ayında Michoacan eyaletindeki bir arka bahçe kümes hayvanı çiftliğinde H5N2 vakaları tespit edildi ve Meksika Eyaleti'nde başka salgınlar da tespit edildi.

 Ancak insanlarda görülen vaka ile kümes hayvanı enfeksiyonları arasında bir bağlantı kurmanın şu ana kadar imkansız olduğu belirtildi ve insanlara yönelik riskin "düşük" olduğu tahmin edildi.

 Meksika Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, ölen kişinin "kronik böbrek hastalığı, tip 2 diyabet (ve) uzun süredir devam eden sistemik arteriyel hipertansiyon öyküsü olan 59 yaşında bir erkek" olduğunu söyledi.

 Açıklamada, "Popülasyon için herhangi bir bulaşma riski bulunmadığı" ifade edilerek, "(hastanın) belirlenen temaslılarından alınan tüm örneklerin negatif olduğu" ifade edildi.

 Açıklamada, yetkililerin mağdurun evinin yakınındaki çiftlikleri izlediği ve bölgedeki diğer yabani hayvan vakalarını tespit etmek için kalıcı bir izleme sistemi kurduğu da belirtildi.

 Kuş gribinin farklı bir çeşidi olan H5N1, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki süt ineği sürüleri arasında haftalardır yayılıyor ve insanlar arasında az sayıda vaka rapor ediliyor.

 Ancak yetkililer, vakaların hiçbirinin insandan insana enfeksiyon olmadığını, bunun yerine hastalığın sığırlardan insanlara sıçradığını söyledi.

Kaynak:https://www.sciencealert.com/death-in-mexico-first-confirmed-bird-flu-fatality

Tarih:2024-06-06  Hit:73 Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
Beach Buggy Racing 2: Auto

Beach Buggy Racing 2: Auto

eğlenceli araba yarışı
Same Game

Same Game

aynı renkleri bir araya getir yok
Google Meet
Google Meet
iphone için görüntülü sohbet

Google Meet
Google Meet
android için görüntülü sohbet

Duolingo
Duolingo
ios yabancı dil öğrenme

Duolingo
Duolingo
ücretsiz ingilizce öğrenme

FaceApp
FaceApp
iphone için yüz değiştirme

FaceApp
FaceApp
android için yüz değiştirme

FarmVille 3
FarmVille 3
android için çevrimiçi çiftlik

Township
Township
şehir kur çiftlik yönet