Kahve Tortularının faydaları - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Sağlık

 Kahve Tortularının faydaları

Kahve sevgimiz her yıl milyonlarca ton harcanmış kahve tortusu atığının çöpe gitmesine neden oluyor. Bilim insanları, onları kullanmanın yolları üzerinde çalıştılar ve şimdi listeye eklememiz gereken bir başka şey daha var: eski kahve tortularının tarımda kullanılan bir herbisit olan bentazonu emebildiği gösterildi.
Kahvenin bir faydası daha
Eğer teknoloji geliştirilebilirse, bu iki çevresel sorunu bir arada çözecek: kahve atığı ve tarım herbisitlerinin doğal yaşam ve çevreye verdiği zarar.

Brezilya Federal Teknoloji Üniversitesi'nden (UTFPR) bir ekip, kullanılmış kahve tortularındaki karbonun çinko klorür kullanılarak aktive edildiğinde, bu karbonun bentazonu %70 verimlilikle giderdiğini buldu - tarımda en yaygın kullanılan herbisit. Bilim insanları, bu karbonun kullanılmış kahve tortusundan elde edilen aktif karbonla yapılan bir işlem sonrasında, bu karbonun bentazonu gidermedeki etkinliğini test ettiler. Bunun için bentazonun sıvı içinde çözündürüldüğü testler yapıldı ve soğan kök doku olan meristemler üzerinde nasıl etkilediğine bakıldı.

Bu dokular bitkilerin büyüdüğü noktalar olduğundan, bunlar zarar gördüğünde bir bitkinin gelişimi bozulur.

Araştırmacılar yayınladıkları makalede "Adsorpsiyondan önce, reaktif kantitatif toksisiteyi soğan kök meristemlerine önemli ölçüde neden verdi. Adsorpsiyondan sonra, oluşturulan reaktif artık test sistemi üzerinde toksisiteye neden olmamıştır ve elde edilen sonuçlar damıtılmış su ile kontrol ile benzerdir" diyorlar.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) zaten bentazonun yeraltı suyu ve içme suyunda potansiyel olarak zararlı seviyelerini işaret etti. Ayrıca, bu maddeyi solunum yoluyla, yutma veya cilt yoluyla emilim yoluyla insan sağlığına etkilediği bilinmektedir.

Eski kahve tortuları çevre için kötü olsa da, onların tetiklediği bazı kimyasal reaksiyonların dekontaminasyon süreçlerinde yararlı olduğu gösterilmiştir.

Bunlar sadece ön çalışma sonuçları, ancak umut verici - kullanılmış kahve tortusundaki karbonun bentazon ile kirlenmiş suyu arıtma konusunda etkili olduğunu gösteriyorlar. Bundan sonraki adımlar, bu süreçleri geliştirmeyi ve büyütmeyi içerecek.

"Araştırmacılar yazılarında, bu malzemelerin kontrolsüz kullanımıyla sağlık ve çevresel sorunların olduğu bir endüstriyel ve çevresel bağlamda bu çalışmanın büyük öneme sahip olduğunu belirtiyorlar."

Besin değerini arttırmaktan, hatta bunama karşı korunmaya kadar, bilim insanları eski kahve tortularını yeniden kullanmanın daha birçok yolunu buluyorlar - bu da kahve içme alışkanlıklarımız hakkında bizi biraz daha iyi hissettiriyor.

Buradaki ekip, emilim sürecinin tam olarak nasıl işlediğinin tam olarak açık olmadığını kabul etse de, çalışmanın bulgularının bu alandaki gelecekteki araştırmalara yardımcı olması gerektiğini belirtiyor. Pestisit kirleticilerini çevreden uzaklaştırmanın birkaç olası yolu bulunmakla birlikte, hala yapılacak çok iş var.

"Aktif karbonun, kirletici maddelerin etkili bir şekilde uzaklaştırılması için etkili bir yol olduğunu gösteren bu çalışma, endüstriyel ve çevresel bağlamda büyük bir öneme sahiptir çünkü bu malzemelerin kontrolsüz kullanımıyla sağlık ve çevresel sorunlarla karşı karşıyadır" diye ekliyorlar.

Tarih:2024-03-22  Hit:110 Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
Beach Buggy Racing 2: Auto

Beach Buggy Racing 2: Auto

eğlenceli araba yarışı
Same Game

Same Game

aynı renkleri bir araya getir yok
FaceApp
FaceApp
iphone için yüz değiştirme

FaceApp
FaceApp
android için yüz değiştirme

FarmVille 3
FarmVille 3
android için çevrimiçi çiftlik

Township
Township
şehir kur çiftlik yönet

Among Us
Among Us
ios için katil bulma oyunu

Among Us
Among Us
android için katil bulma oyunu

EVE Echoes
EVE Echoes
android için uzay gemisi ile fetih

ApkShare
ApkShare
android için uygulama yönetme