Ortalama Yaşam 5 Yıl Uzayacak - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Sağlık

 Ortalama Yaşam 5 Yıl Uzayacak

2050 yılına kadar dünya genelinde yaşam beklentisinin artması bekleniyor. Araştırmacılar, Lancet'te yayınlanan bir rapora göre, önümüzdeki 30 yıl içinde erkeklerde ortalama yaşam süresinin 5 yıl, kadınlarda ise 4 yıldan fazla uzayacağını tahmin ediyor.


Ortalama Yaşam 5 Yıl Uzayacak

Bu artıştaki ana etken, halk sağlığı önlemlerindeki gelişmelerdir. Kalp hastalıkları, Kovid-19 ve bulaşıcı hastalıklar gibi sağlık sorunlarının önlenmesi, teşhisi ve tedavisindeki ilerlemeler, yaşam süresinin uzamasında önemli bir rol oynamaktadır.

Ancak, kronik rahatsızlıkların, özellikle kalp hastalığı, diyabet, kanser ve akciğer hastalığı gibi, gelecekte yaşam beklentisi üzerinde daha belirleyici bir etkisi olabileceği öngörülmektedir.

Obezite, yüksek tansiyon, sağlıksız beslenme, yetersiz egzersiz ve sigara kullanımı gibi risk faktörleri, gelecek nesiller için önemli tehdit unsurları arasındadır. Bu tür metabolik risk faktörlerinden kaynaklanan erken ölümlerin oranının arttığı görülmektedir.

Uzmanlar, bu durumu önlemek için harekete geçilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Sağlık Ölçümleri Bilimleri'nin başkanı Dr. Chris Murray, metabolik risk faktörlerini kontrol altına almanın küresel ölçekte sağlıklı bir gelecek inşa etmede önemli olduğunu belirtmektedir.

2050'ye kadar genel yaşam beklentisinin 73,6 yıldan 78,1 yıla yükselmesi beklenmektedir. Bu, insanların 2050'de daha uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşayabileceklerini göstermektedir.

Daha az gelişmiş ülkelerdeki insanların da yaşam beklentisinin gelişmiş ülkelere yakınlaşması öngörülmektedir. Bu durum, küresel ölçekte yaşam süresinde önemli bir artışa yol açacaktır.

Sonuç olarak, önümüzdeki 30 yıl boyunca yaşam beklentisinde umut verici gelişmelere tanık olacağız. Ancak, bu umutları gerçeğe dönüştürmek için obezite ve kronik hastalıklarla mücadelede proaktif adımlar atılması ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarının teşvik edilmesi gerekmektedir.

Lifesum

Lifesum

Android:android için beslenme ve egzersiz,Lifesum beslenme ve egzersiz hedeflerinizi belirlemenize yardımcı bir uygulama
Tarih:2024-05-26  Hit:71 Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
Beach Buggy Racing 2: Auto

Beach Buggy Racing 2: Auto

eğlenceli araba yarışı
Same Game

Same Game

aynı renkleri bir araya getir yok
Google Meet
Google Meet
iphone için görüntülü sohbet

Google Meet
Google Meet
android için görüntülü sohbet

Duolingo
Duolingo
ios yabancı dil öğrenme

Duolingo
Duolingo
ücretsiz ingilizce öğrenme

FaceApp
FaceApp
iphone için yüz değiştirme

FaceApp
FaceApp
android için yüz değiştirme

FarmVille 3
FarmVille 3
android için çevrimiçi çiftlik

Township
Township
şehir kur çiftlik yönet