Beyincik Çok Daha Yetenekliymiş - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Sağlık

 Beyincik Çok Daha Yetenekliymiş

Latince'de "küçük beyin" anlamına gelen bir isme sahip olan beyin yapısı, bütün beynin sadece yüzde 10'unu oluşturur. Ancak bu küçük boyut sizi yanıltmasın; çünkü beynin nöronlarının üçte ikisinden fazlası bu küçük alana sıkıştırılmıştır, bu yüzden içeride çok şey olur.

Geleneksel olarak, kafatasının tabanında bulunan bu sinir sistemi parçasının, denge ve hareket gibi motor fonksiyonları koordine etmekle ilgilendiği düşünülürdü. Ancak yeni araştırmalar, bu hipotezi destekleyen bir trend olduğunu gösteriyor: aynı zamanda öğrenmede de önemli bir rol oynar.

Bu yeni çalışmada, Pittsburgh Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi'nden araştırmacılar, önceki araştırmaları inceleyerek, beyinde gördüklerimizi yaptığımız hareketlerle ilişkilendiren posterior-lateral bölgenin bir rol oynadığını belirlemek istediler.
Beyincik Çok Daha Yetenekliymiş

"Pek çok yıldır süregelen bir varsayım, cerebellumun sadece hareketlerimizi nasıl kontrol ettiği yönündeydi," diyor Pittsburgh Üniversitesi'nden nörobiyolog Andreea Bostan.

"Ancak şimdi artık, hareket ettiğimiz beyin alanlarıyla birlikte evrimleşmiş gibi görünen cerebrumun bazı bölgeleri ile bağlantılı olan cerebellumun bölümleri olduğunu biliyoruz."

Ekip, maymunları ekrandaki görüntülere tepki olarak ya sol ellerini ya da sağ ellerini hareket ettirmeye eğitti ve doğru hareket ettiklerinde meyve suyu gibi bir ödül sundu.

Maymunların posterior-lateral bölgesini geçici olarak devre dışı bırakmak için ilaçlar kullanmak, öğrenmelerini önemli ölçüde etkiledi. Meyve suyu ödülüne rağmen, test hayvanları hangi elin hangi görüntüye tepki olarak hareket etmesi gerektiğini hatırlamakta zorlandı. Ancak önceden iyi konsolide edilmiş öğrenmeler hala hatırlanabiliyordu.

"Bir cerebellar bölgeyi inaktif hale getirdiğinizde, yeni öğrenmeyi bozarsınız," diyor Bostan. "Daha yavaş olur, çok daha fazla deneme yapılır ve performans aynı seviyeye ulaşmaz."

"Bunun, primatlarda bilişsel fonksiyonları şekillendirmek için ödül bilgisini kullanan cerebellumun somut bir örneği olduğunu söyleyebiliriz."

Daha fazla test, hareketlerin performansının posterior-lateral cerebellumun etkisiz hale gelmesinden etkilenmediğini, ve diğer cerebellum bölgelerinin kapatılmasının öğrenme sürecini herhangi bir fark yaratmadığını ortaya koydu.

Tüm bunlar, beynin nasıl çalıştığını ve etrafımızdaki dünyaya nasıl uyum sağladığını anlamanın ve beyin normal işleyişinden kaynaklanan durumlarla nasıl başa çıkabileceğimizin önemli ek bilgileridir.

"Araştırmamız, cerebellumun sadece yetenekli hareketleri nasıl gerçekleştireceğimizi öğrenmek için değil, aynı zamanda belirli durumlarda hangi hareketlerin en değerli olduğunu öğrenmek için de önemli olduğuna dair net kanıtlar sunuyor," diyor Bostan.

"Bunlar, cerebellar bozuklukları olan kişilerdeki bazı motor olmayan zorlukları açıklamaya yardımcı olur."

Kaynak:https://www.sciencealert.com/an-unexpected-function-discovered-inside-the-little-brain-at-the-back-of-your-head

Tarih:2024-04-30  Hit:147 Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
hashcat

hashcat

şifre kırıcı program
Beach Buggy Racing 2: Auto

Beach Buggy Racing 2: Auto

eğlenceli araba yarışı
Same Game

Same Game

aynı renkleri bir araya getir yok
Google Meet
Google Meet
iphone için görüntülü sohbet

Google Meet
Google Meet
android için görüntülü sohbet

Duolingo
Duolingo
ios yabancı dil öğrenme

Duolingo
Duolingo
ücretsiz ingilizce öğrenme

FaceApp
FaceApp
iphone için yüz değiştirme

FaceApp
FaceApp
android için yüz değiştirme

FarmVille 3
FarmVille 3
android için çevrimiçi çiftlik

Township
Township
şehir kur çiftlik yönet