Dünya'nın dönüş hızı arttı - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  bilisim
Dünya'nın dönüş hızı arttı

 Dünya'nın dönüş hızı arttı

Dünya son elli yıllık ölçümlere göre yarım saniye daha hızlı dönmeye başladı.
Bilim adamları, son 50 yılda artan dünyanın dönüş hızındaki değişiklik nedeniyle Dünya'nın 50 yıldan fazla süredir olduğundan daha hızlı dönüyor olabileceğine tespit etti.


Daily Mail'e göre 2020'den beri her gün 24 saatten az sürüyor.  Araştırmacılara göre Dünya, ekseni etrafındaki dönüşlerini ortalamadan milisaniyeler daha hızlı tamamladı.


Gezegenin dönüşü, atmosferik basınç, rüzgarlar, okyanus akıntıları ve çekirdeğin hareketindeki değişikliklere bağlı olarak her zaman biraz değişir. Koordineli Evrensel Saati (UTC) ölçmek için ultra hassas atomik saatler kullanan uluslararası zaman tutuculara göre, mavi gezegenimiz 19 Temmuz'da bir dönüşü tamamlamak için normal 24 saatten 1.4602 milisaniye daha kısa sürdü.

Temmuz 2020'de, Uluslararası Dünya Döndürme ve Referans Sistemleri Hizmeti (IERS), Aralık 2020'de dünyanın resmi zaman işleyişine hiçbir "artık saniye" eklenmeyeceğini duyurmuştu. 'Artık saniye' nedir? Artık saniyeler, zamanın ayarlanması anlamına gelir.
Dunyanin-donus-hizi

En son artık saniye ilavesi 31 Aralık 2016'da gerçekleşti. IERS'e göre, şimdiye kadar, 1970'lerden bu yana 27 güne artık saniyeler eklendi.  Artık saniye, Haziran veya Aralık ayının son gününde eklenir ve bu nedenle artık saniye için bir sonraki potansiyel tarih, bu yıl 20 Haziran'dır. Negatif sıçrama saniye Ortalama olarak, günler 24 saatten yaklaşık 0,5 saniye daha kısadır. Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları zamandan bir saniyeyi silip silmeyeceğini düşünüyorlar, buna "negatif sıçrama saniye" denir. Silme, değişikliği hesaba katmak ve zamanın geçişini Dünya'nın dönüşüyle ??senkronize tutmak için yapılacaktı.

Tarih:2021-01-10 09:07:26  Hit:564  Ekleyen: indirbak
Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

TLauncher

Bilgisayarda Minecraft oynama progr

Mi Fit

ios için egzersiz uygulaması

Facebook Messenger

iphone için facebook

YouCam Perfect

ios için özçekim uygulaması

Lingvist

ios için ingilizce öğrenme

Zomato

ios için yemek ve restorant arama

Glovo

sipariş teslimat uygulaması

Pinterest

iphone resim video paylaşma

Yandex.Browser

iphone için yandex tarayıcı