Bu gece Mars Gezegenini görebiliriz - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Bilim
Bu gece Mars Gezegenini görebiliriz

 Bu gece Mars Gezegenini görebiliriz

Bu gece Mars gezegenini çıplak gözle görebileceğiz.Mars bugün itibarıyla Güneş'in tam karşısında yer alacak ve Dünya'ya en yakın konumunda olacak.

En parlak Mars görüntüsünü yakalamak için bu fırsatı değerlendirmeyi düşünebilirsiniz, çünkü her 26 ayda bir oluşuyor.

Sky&Telescope'a göre Dünya, bu gece itibarıyla doğrudan Mars ve Güneş arasında yer alacak. Yani Güneş yükseldikçe aynı zamanda Mars da yükselecek.

Yıldız gözlemcilerinin takvimlerindeki en önemli tarihlerden biri olan 13 Ekim, Mars'ın dönüşünü tam olarak tamamlayacağı güne denk geliyor. Kızıl Gezegen'in en parlak olduğu ve teleskoplarda görünen maksimum boyutuna ulaştığı bu tarih, her 26 ay içerisinde bir defa oluşuyor. Ayrıca Mars, 2035 yılına kadar bize hiç bu kadar yakın olmayacak.


Marsın geçtiğimiz 6 Ekim Salı günü sadece 62 milyon kilometre uzaklık ile Dünya ile en yakın mesafeye ulaşmıştı. (Ayrıca hatırlatalım: Mars normal dönüş yörüngesindeyken, Ay'dan 160 kat daha uzakta kalıyor.) Sky&Telescope'ta danışmanlık editörü yapan Gary Seronik, Gerçekten de Mars, 2052'de yeniden karşıt duruma geçene kadar, kuzeyli gözlemciler için yeniden karşılaştırılabilir şekilde konumlanmayacak. Bu da Mars'ın 13 Ekim'deki pozisyonunu daha dikkate değer hale getiriyor? ifadelerini kullandı.

En parlak Mars görüntüsü nasıl yakalanır? Mars'ı görmek ve yüzey özelliklerine göz atmak için yüksek kaliteli bir teleskopa ihtiyacınız olabilir. Ufuk çizgisinin hemen üzerinde parlak, kamp ateşine yakın bir renkte "yıldıza benzer" şekilde görünecek. Mars'ın konumu, parlaklığı ve kendine özgü sıcak tonu sayesinde tanıması çok zor olmayacak. Mars'ın gece yarısına kadar, Kuzey Yarım Küre için güneyden yükseleceğini belirtelim. Mars ayrıca 3 Ağustos'ta "günberi karşıtlığı" denen noktaya ulaşmıştı. Günberi, Mars yörüngesi için Güneş'e en yakın olduğu noktayı ifade ediyor. Bu nedenle Kızıl Gezegen Ağustos ayından beri Güneş'ten yavaşça uzaklaşıyor ve yeni yörüngesine geçiş yapıyor.

Tarih:2020-10-13 22:08:14  Hit:472  Ekleyen: indirbak

Bu gece Mars Gezegenini görebiliriz PinterestOley.com

Oley.com

sanal iddaa uygulaması
Flatcast

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr
A.T.A.K

A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı
Mp3 Download Manager (MDM)

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı
Proteus

Proteus

Baskı Devre Şema Programı
Express Files

Express Files

hızlı dosya indirme programı
Anti Deep Freeze

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu
EBA

EBA

android için eba uygulaması

Hills of Steel 2

tank oyunu android için

FAMILO

android konum takibi

Sonic Dash

android için sonic yarışcı

VideoPad Video Editor

kolay video düzenleme

DesktopOK

icon Oluşturma Programı

DrawPad Graphic Editor

resim editör

Internet Download Manager

hızlı dosya indirme

TeamLink

ücretsiz video konferans uygulamas