Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Petya Virüsü İçin Uyardı

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  internet
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Petya Virüsü İçin Uyardı

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Petya Virüsü İçin Uyardı

BTK yaptığı uyarıda WannaCry'dan sonra küresel bir tehdit oluşturan, fidye yazılımı Petya için Kurum, virüsün tehlikelerini ve Petya'dan korunma yollarını anlattı.


Bir süre önce ansızın başlayan WannaCrysaldırısı ile kişisel kullanıcılardan devasa şirketlere kadar birçok farklı kurum ve kuruluş zarar görmüştü. Sızdığı bilgisayalardaki önemli dosyaları tespit eden ve bunları koyduğu şifreyle kullanılmaz hale getiren WannaCry virüsü, bu dosyaların açılması için ciddi miktarda para talep ediyordu. WannaCry'a benzer bir başka fidye yazılımı olan 'Petya' için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bir uyarı yayınladı.

BTK Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinden (USOM) derlenen bilgilere göre; WannaCry'dan sonra Petya adlı ikinci fidye zararlı yazılımı küresel bir siber saldırı dalgası oluşturdu. BTK-USOM yetkilileri, birçok ülkede bilgisayar sistemlerini olumsuz etkileyen zararlı yazılımın kullandığı sistem açığı, saldırı yöntemleri ve alınacak önlemler konusunda mart ayından bu yana önleyici çalışmalar yapıldığını belirttiler.

Petya zararlı yazılımının Microsoft Office'deki bir zafiyetten (CVE-2017-0199) yararlanılarak ofis dokümanları içine yerleştirildiği ve sahte e-postalar ekinde gönderildiği tespit edildi. WannaCry zararlı yazılımında da olduğu gibi bulaştığı sistemleri şifreleyerek kullanılamaz hale getiren Petya zararlısı, şifrelenen sistemin açılması için fidye olarak Bitcoin talep ettiğinin de altı çizildi.

Küresel siber saldırılardan etkilenmemek için Windows sistemlerinde güncellemelerin ve güvenlik yamalarının yapılması, güncel bir antivirüs kullanılması, phishing (rastgele) e-postalara karşı dikkatli olunması ve eklerinin açılmaması uyarısında bulunuldu.

Sisteminizde güvenli bir antivürs yazılımı olsun!

Tarih:2017-06-29 18:21:48  Hit:747  Ekleyen: indirbak
EBA

android için eba uygulaması

Among Us

windows için katil bulma oyunu

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

EBA

iphone için eba uygulaması

Express Files

hızlı dosya indirme programı

Scratch 2

eğlenceli animasyon yapma

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

PDF24 Creator

Pdf Çevirici

myCollections

film müzik arşivi

Fake Voice

ses değiştirme programı

Trojan Killer

Zararlı yazılımlar Temizleme Pro

Internet Download Manager

hızlı dosya indirme

Q-Dir

Dosya ve Klasör Yönetimi

GameBoost 2

hızlı online oyun oynama

SuperRam

Ram optimize programı