Alzheimer Hastalığına çözüm mü geliyor

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Bilim
Alzheimer Hastalığına çözüm mü geliyor

Alzheimer Hastalığına çözüm mü geliyor

Zararlı proteinler Alzheimer gibi hastalıkların temel nedenlerinden bir tanesidir. Hafıza kaybolmasına neden olan ve toplumla sağlıklı bir ilişki kurmayı engelleyen bu hastalık, ne yazık ki henüz tamamen tedavi edilemiyor.


Ancak bilim insanları bu hastalığa sahip olanlara büyük bir umut verecek çalışmalara imza attı. İşte haberimizin detayları. Kusurlu tau proteinleri Alzheimer hastalığını en çok tetikleyen unsurlardan birisi. ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki Temple Üniversitesi Lewis Kats Tıp Fakültesi'nde araştırmacılar, yoğun çalışmalar sonucunda VPS35 molekülünün hastalık yapan proteinleri yok edebildiğini gördüler. Alzheimer hastalığı yakında tarih olabilir Dünya genelinde her yıl %3 oranında artış gösteren bu hastalık için önemli bir tedavi keşfedildi. VPS35'in tau proteinleri üzerindeki etkisini "cathepsin D" adlı protein ayrıştırması yapan enzimi kullanarak sağlayan araştırmacılar, bu sayede önemli bir buluşa imza attılar.Araştırmacılardan Profesör Domenico Pratico, "Deney yaptığımız hayvanlarda, VPS35 etkinliği düşürüldüğünde sinaptik bağlanırlıkta %40 ila 50 oranında kayıp oldu, bu da hafıza kaybı, öğrenme yetisi gibi bilişsel ve motor gerilemelere yol açıyor" diyerek detayları aktardı. Moleküler psikiyatri dergisinde yayınlanan çalışma, büyük bir ses getirdi. Muhtemelen önümüzdeki kısa süre içerisinde Alzheimer için bu tarz yöntemler daha fazla geliştirilecek. Peki sizce de hastalığın tedavisi için geliştirilen bu yöntem, kalıcı bir çözüm sağlayabilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Android hastalıklar ve ilaçlar hakkında bilgi Uygulamayı yapmaktaki amacımız tıbbi alanda hastalıklar ve ilaçlar hakkında gerekli bilgilerin listelenmesidir. On binden fazla ilaç bilgisi bulunmaktadır.

Tarih:2019-07-12 13:45:21  Hit:367  Ekleyen: indirbak

<<|  >>EBA

android için eba uygulaması

EBA

iphone için eba uygulaması

Flatcast

internetten radyo yayını yapma pr

Scratch 2

eğlenceli animasyon yapma

Mp3 Download Manager (MDM)

internetten mp3 indirme programı

Sopcast - SopPlayer

canlı yayın izleme programı

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

ZOOM Cloud Meetings

yüksek kaliteli video sohbet uygul

Fatih Kalem

etkileşimli tahtalar için kalem p

Express Animate

animasyon hazırlama programı

Fake Voice

ses değiştirme programı

Bandicam

Görüntü Yakalama Programı

DragonVillage

android için ejderha yönetme

Clash of Kings

android kale savunması

FaceApp

android için yüz değiştirme

Tales of Wind

arkadaş edin onlarla düşmanlara