Açık havada dolaşmanın faydaları - indirBak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Bilim
Açık havada dolaşmanın faydaları

 Açık havada dolaşmanın faydaları

Dışarıda geçirilen zamanı daha iyi bir ruh hali, daha iyi uyku ve daha düşük yaşam boyu depresyon riski ile ilişkilendiren yeni araştırmalarla, günlük güneş ışığını almak genel sağlığınızı iyileştirebilir .Açık havada dolaşmanın faydaları

Önceki deneysel çalışmaları yapay ışığın uyku ve sirkadiyen ritimleri nasıl etkilediğini gösteren Avustralya, Melbourne'deki Monash Üniversitesi'nden psikolog ve uyku araştırmacısı Sean Cain , "Gündüzleri parlak ışık almak, geceleri ışıktan kaçınmak kadar önemlidir" diyor .

Bu yeni gözlemsel çalışmada, Cain ve meslektaşları, egzersiz ve uyku alışkanlıklarından tıbbi teşhislere kadar her şey hakkında bilgi toplayan İngiltere'deki yetişkinlerin büyük bir çalışması olan UK Biobank'ta 400.000'den fazla insanda dış mekan ışığına maruz kalmanın uyku ve ruh hali üzerindeki etkisini incelediler. sağlık sonuçları.

İnsanlara diğer şeylerin yanı sıra ruh halleri, ilaçları ve tipik bir yaz ve kış gününde dışarıda geçirdikleri zaman hakkında sorular soruldu.

Ortalama olarak, çalışmadaki Birleşik Krallık'taki yetişkinler, açık havada yaklaşık 2,5 gün ışığı harcadıklarını ve erken kuşlar ve sabah insanları genellikle dışarıda gece baykuşlarından daha fazla zaman harcadıklarını bildirdi.

Geçmişte yapılan araştırmalar, açık havada ve doğada vakit geçirmenin , bir kısmı doğal ışığın vücudun sirkadiyen ritimleri için en önemli çevresel zaman işareti olmasıyla ilgili olabilecek bir dizi sağlık yararına sahip olduğunu göstermiştir .

Yeterince doğal ışık almamak, düşük ruh hali ve uyku sorunlarına katkıda bulunan önemli bir faktör olabilir; bunlar, aynı zamanda , yaygın bir duygudurum bozukluğu olan ve dünya çapında engelliliğin önde gelen nedenlerinden biri olan depresyonla da ilişkilidir .

Grup, makalelerinde "İnsanlar, gündüz ve gece arasında net bir ayrım olan bir ortamda evrimleştiler, ancak modern ortamlarımız bu ayrımı bulanıklaştırdı" diye açıklıyor .

Bu günlerde, insanlar "güneş ışığına daha az maruz kalma ve nispeten parlak gece ışığına maruz kalma nedeniyle, uyanık oldukları saatlerin çoğunu ara, yapay aydınlatma koşullarında" geçiriyorlar.

Bu, uykuyu teşvik eden bir hormon olan melatonini baskıladığı için uykunun bölünmesine neden olabilir. Cain ve ekibi tarafından yapılan önceki çalışmalar, bir Melbourne çalışmasındaki evlerin neredeyse yarısının melatonini yüzde 50 oranında bastırmak için yeterince parlak ışığa sahip olduğunu, ancak yapay ışığa karşı bireysel hassasiyetlerin önemli ölçüde değiştiğini buldu .

Bu son çalışmada, Cain ve meslektaşları, dışarıda geçirilen gün ışığı miktarının ruh hali, uyku ve sağlık sonuçları ile nasıl ilişkili olduğunu belirlemeye başladılar; bu, gece ışığın olumsuz etkilerinden daha az çalışıldı.

Analiz, şafak ve alacakaranlık arasında herhangi bir zamanda daha fazla ışık almanın daha iyi bir ruh hali ve daha iyi uyku ile birlikte daha düşük depresyon riski ve daha az antidepresan ilaç kullanımı ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Her ek saat doğal ışık aynı zamanda daha düşük yaşam boyu depresyon, daha az antidepresan kullanımı ve daha fazla mutlulukla bağlantılıydı. Ve daha iyi ruh halleri bildiren ve daha fazla dış mekan ışığıyla uyuyanlar, ortalama dört yıl sonra, ankete katıldıklarında ikinci kez bunu yapma eğilimindeydiler.

Verileri bu şekilde modellemek ? yaklaşık 20.000 kişilik bir alt küme için ? araştırmacıların, sabit kişisel alışkanlıkları kontrol ederken, açık havada daha erken geçirilen zamanın daha sonraki ruh hali ve uyku sonuçları üzerindeki etkisini değerlendirmelerine izin verdi.

Ayrıca mevsimsel farklılıklara, istihdam durumuna, egzersize, sosyal aktivitelere ve uyku miktarına göre ayarlandılar - ruh sağlığını etkileyebilecek her şey.

Işık, doğa, uyku düzenleri ve ruh halleri hakkında bildiklerimize dayanarak, güneşli sonuçlar biraz bekleniyor, ancak görmek için cesaret verici olan şey, dışarıda daha fazla zaman geçirmenin etkilerini gösteren böylesine büyük bir çalışma.

Bununla birlikte, insanların günlük alışkanlıkları ve sağlıklarıyla ilgili soruları yanıtlamasına dayanan gözlemsel bir çalışma olduğundan, insanların gerçek ve bildirilen davranışları arasında farklılıklar olabilir. Ve bu araştırma, dışarı çıkmanın ruh halini iyileştirmeye ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürse de, bunu yapmak herkes için o kadar kolay değil.

Normal sirkadiyen ritimlere karşı çalışan vardiyalı çalışanlar için gündüz saatlerinde biraz güneşlenmek zorlayıcıdır. İşten önce erken kalkmak, gece kuşları ve diğer kronotipleri olan kişiler için de ideal olmayabilir .

İngiltere Biobank verilerini analiz eden ve doğal vücut saatlerinden yanlış hizalanan kişilerin depresyon bildirme olasılığının daha yüksek olduğunu ve daha düşük refaha sahip olduğunu gösteren yakın tarihli bir başka araştırmaya göre, bazı araştırmalar doğal vücut saatinize meydan okumanın zihinsel sağlık için o kadar iyi olmadığını öne sürüyor .

Yine de ilginç olan şey, depresyon riski, antidepresan kullanımı ve ışık tedavisinin özellikle ilaçla kombinasyon halinde depresyon tedavisinde etkili ancak yeterince kullanılmayan bir tedavi olduğunu gösteren artan kanıtlar arasındaki paralelliktir .

Çalışma, Afektif Bozukluklar Dergisi'nde yayınlandı .

kaynak:https://www.sciencealert.com/time-spent-outdoors-has-powerful-effects-on-mood-sleep-massive-study-shows

Tarih:2021-10-01 20:09:26  Hit:262  Ekleyen: indirbak
A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı

gedex

özel eğitim için interaktif uygu

Smart IPTV

android için IPTV izleme

Brawl Stars

ios için savaş oyunu

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

Devamı

Bu ay en çok indirilen programların tümü

Yandex.Maps

ios yandex harita uygulaması

Join Clash 3D

ezip geç ve kaleyi ele geçir

Boyner

boyner alışveriş uygulaması

My Talking Tom Friends

tom ve arkadaşları oyunu

Bubble Shooter

android için balon patlatma oyunu

Farm Heroes Saga

android aynı ürünleri bulma

TRT Dinle

heryerden trt müzik dinle

Scary Teacher 3D

korkunç öğretmen oyunu android i