Türk Savunma Sanayi Artık Pardus Kullanacak

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Oyun

Türk Savunma Sanayi Artık Pardus KullanacakSavunma sanayisinde Türk işletim sistemi PARDUS'a geçişi sağlamak için çalışma başlatıldı.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, kritik altyapılarda yazılım ve yoğun teknoloji çözümleri geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Bu noktada dışa bağımlılığı ortadan kaldırmayı ve yerli katma değeri en üst seviyeye çıkarmayı hedef aldıklarını belirten Atalay, PADUS?un bu amaç için ideal bir yazlım olduğunu da işaret etti.Atalay, Milli işletim sistemi olan PARDUS'un yaygınlaştırılması, geliştirilmesi, idame ettirilmesi konusunda TÜBİTAK'la ortak çalışacaklarını da söyledi.  Milli bir işletim sisteminin geçişinin diğer sistemlerin lisans maliyetlerinin çok altında olduğuna dikkati çeken Atalay, "Milli bir işletim sistemimiz varken neden onu kullanmayalım, niye dışarıya bir işletim sistemi için kaynak aktaralım." ifadesini kullandı.

PARDUS?a geçiş süreci nasıl olacak

PARDUS'a geçiş sürecinin nasıl yürütüleceğini TÜBİTAK'tan öğrendiklerini dile getiren Atalay, bir yandan da HAVELSAN bünyesindeki uygulamaların hangilerinin uyumlu olduğu, olmayanların ne kadar sürede uyumlu hale getirilebileceği konusunda envanter çıkartıp dönüşümü gerçekleştireceklerini belirtti.

Türk işletim sistemi Tübitak destekli Türk işletim sistemi,Fatih projesiyle kendini daha da çok geliştirdi. artık ev kullanıcıları hedefliyor. kullanımı çok kolaylaştı.

Tarih:2016-10-28 22:06:14  Hit:361  Ekleyen: indirbak

<<|  >>