Alzheimer Hastalığına çözüm mü geliyor

indirBak  ›  TeknoHaber  ›  Bilim
Alzheimer Hastalığına çözüm mü geliyor

Alzheimer Hastalığına çözüm mü geliyor

Zararlı proteinler Alzheimer gibi hastalıkların temel nedenlerinden bir tanesidir. Hafıza kaybolmasına neden olan ve toplumla sağlıklı bir ilişki kurmayı engelleyen bu hastalık, ne yazık ki henüz tamamen tedavi edilemiyor.


Ancak bilim insanları bu hastalığa sahip olanlara büyük bir umut verecek çalışmalara imza attı. İşte haberimizin detayları. Kusurlu tau proteinleri Alzheimer hastalığını en çok tetikleyen unsurlardan birisi. ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki Temple Üniversitesi Lewis Kats Tıp Fakültesi'nde araştırmacılar, yoğun çalışmalar sonucunda VPS35 molekülünün hastalık yapan proteinleri yok edebildiğini gördüler. Alzheimer hastalığı yakında tarih olabilir Dünya genelinde her yıl %3 oranında artış gösteren bu hastalık için önemli bir tedavi keşfedildi. VPS35'in tau proteinleri üzerindeki etkisini "cathepsin D" adlı protein ayrıştırması yapan enzimi kullanarak sağlayan araştırmacılar, bu sayede önemli bir buluşa imza attılar.Araştırmacılardan Profesör Domenico Pratico, "Deney yaptığımız hayvanlarda, VPS35 etkinliği düşürüldüğünde sinaptik bağlanırlıkta %40 ila 50 oranında kayıp oldu, bu da hafıza kaybı, öğrenme yetisi gibi bilişsel ve motor gerilemelere yol açıyor" diyerek detayları aktardı. Moleküler psikiyatri dergisinde yayınlanan çalışma, büyük bir ses getirdi. Muhtemelen önümüzdeki kısa süre içerisinde Alzheimer için bu tarz yöntemler daha fazla geliştirilecek. Peki sizce de hastalığın tedavisi için geliştirilen bu yöntem, kalıcı bir çözüm sağlayabilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Android hastalıklar ve ilaçlar hakkında bilgi Uygulamayı yapmaktaki amacımız tıbbi alanda hastalıklar ve ilaçlar hakkında gerekli bilgilerin listelenmesidir. On binden fazla ilaç bilgisi bulunmaktadır.

Tarih:2019-07-12 13:45:21  Hit:119  Ekleyen: indirbak

<<|  >>

 
Bu Ay indirlenler

Anti Deep Freeze

deep freeze şifre bulucu

Scratch 2

eğlenceli animasyon yapma

Sopcast - SopPlayer

canlı yayın izleme programı

Counter-Strike

3d Savaş ve Terrörist Oyunu

A.T.A.K

akıllı tahta usb anahtar yazılı
Yeni Programlar

Sahadan Canlı Sonuçlar

iphone için canlı maç sonuçlar

Cambly

ios için ingilizce öğrenme

Bilyoner

ios için bahis uygulaması

Brawl Stars

ios için savaş oyunu

Instagram

ios fotoğtraf paylaşma